Ново изследване откри, че използването на GPS навигация може да има драматичен ефект върху центровете за паметта на вашия мозък. Оказва се, че използването й “изключва” части от мозъка, които иначе биха били използвани за навигиране.

Хипокампусът, областта в мозъка, която е ключова за паметта и навигацията, не е реагирала на нови улици, когато е била използвана GPS навигация.

Префронталният кортекс също не е показал допълнителна активност когато хората са използвали GPS навигация.

“Ако влезете в усложнено кръстовище, като например среща на седем улици, каквато има в Лондон, ще се усили активността в хипокампуса, докато ако влезете в затворена улица това ще намали активността му,” обяснява Д-р Хюго Спиърс, един от авторите на изследването.

“Ако ви е трудно  да навигирате из комплекс от мрежа от улици в даден град вероятно поставяте високи изисквания пред вашия хипокампус и префронтален кортекс.”

“Нашите резултати отговарят на модели, в които хипокампусът симулира пътуване по възможни бъдещи маршрути, докато префронталния кортекс ни помага да планираме кои от тях ще ни доведат до нашата дестинация.”

“Когато използваме технологии като GPS навигацията, които ни казват по кой път да тръгнем, тези области от мозъка просто не реагират на мрежите от улици.”

“В този смисъл нашият мозък е изключил своя интерес към улиците около нас.”

Предишно изследване е показало, че хипокампусите на шофьорите на такси в Лондон са се разширили след като те са научили улиците в мегаполиса.

“Следващата стъпка в нашата лаборатория ще бъде да работим със форми за умни технологии, разработчици и архитекти за да помогнем да се разработят пространства, които са лесни за навигация и ще подобрят качеството на живот на хората,” обяснява д-р Спиърс.

Източник: Psy Blog