Бързите радио импулси представляват едно от най-големите астрономически открития за последното десетилетие. Това са кратки (милисекунда), но мощни импулси енергия, идващи от отдалечени части на Космоса.

Едно от най-популярните събития от този тип, на които сме се натъквали, е FRB 121102 – първият открит бърз радиоимпулс, който се повтаря. Тази негова странна характеристика позволи на изследователите да го проследят до галактиката, в която се заражда, и да създадат няколко потенциални сценария за неговия източник.

Само преди няколко месеца изследователи съобщиха, че са намерили доказателства, според които съществува специфична периодичност на импулсите на FRB 121102. Сега ново проучване, публикувано в ArXiv, подкрепя това твърдение. Изглежда въпросната система преминава през цикли, които се повтарят на всеки 161 дни (+-5 дни).

Екипът вярва, че източникът на този бърз радиоимпулс е компактен обект с изключително интензивно магнитно поле – например неутронна звезда или магнетар. Самият факт, че този източник излъчва бързи радиоимпулси за около 100 дни, след което това престава за близо 2 месеца, позволява на учените да предположат, че магнетарът орбитира около друг обект. Този друг обект може да е друга неутронна звезда, черна дупка или масивна звезда.

През по-голямата част от своята 161-дневна орбита магнетарът най-вероятно си взаимодейства със своя спътник. Вероятно именно по този начин се образуват въпросните бързи радиоимпулси. През останалото време магнетарът може би е твърде далече, за да може да има каквото и да било взаимодействие. Този сценарий е все по-вероятен, тъй като това не е единственият бърз радиоимпулс, при който се наблюдава подобна периодичност - при FRB 180916 е установена периодичност от 16 дни.

Все още не знаем изключително много неща за тези събития като цяло и FRB 121102 в частност. Емисията в радиовълните в части от секундата се равнява на цялата енергия, освободена от Слънцето за период от 3 дни. Тези изблици обаче са нещо повече от радиовълни. Едно-единствено едновременно рентгеново наблюдение подсказва, че импулсът вероятно притежава енергия, еквивалентна на това, което Слънцето произвежда за 12 години.

Източник: IFLScience