В условията на заплаха заради разпространението на заразата от COVID-19, както и поради постъпили редица запитвания, Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) дава подробно разяснение по отношение на маските и кои от тях действително отговарят на изискванията за лични предпазни средства.

Европейската комисия (EK) е приела Регламент относно личните предпазни средства. Според него маските трябва да защитават дихателните пътища. При така създалата се обстановка това са продукти с най-високата степен на защита – категория III или животоспасяващи.

Това са филтриращи полумаски за защита от частици, които трябва да покриват лицето от носа до под брадичката на ползвателя. Те могат да бъдат както за еднократна употреба, така и за многократна.

Пазарът показва, че производителите на лични предпазни средства от този тип имат различни решения за полумаски, които предпазват от малки частици, какъвто е и коронавируса COVID-19. В това число попадат полумаски от тип FFP, които са с или без клапа, както е изобразено на следващите снимки:

Световната здравна организация е изследвала и обявила размера на вируса, от което експертите са направили заключение, че тези лични предпазни средства са подходящи да предпазят човек от заразата по отношение защитата на дихателните пътища. За тях, хармонизираният стандарт, EN 149:2001 + A1:2009 е предвидил възможност на следните три класа на защита:

1. Маски от тип FFP1, които филтрират 50 % външния въздух.

2. Маски от тип FFP2, които филтрират 92 % външния въздух.

3. Маски от тип FFP3, които филтрират 98 % външния въздух.

Забелязва се, че няма 100% филтриране на външния въздух при употребата им. Това е породено от факта, че при плътно поставяне на полумаската върху лицето, винаги има възможност за така нареченото „подсмукване“ на външен въздух.

Полумаските, произведни в изпълнение на изискванията на стандарт EN 149, трябва да бъдат означени с този стандарт, година на публикуване или клас, както следва: