Проблемът за наднорменото тегло е един от най-актуалните здравни проблеми днес. Онова, което специалистите наричат потребителска треска за по-качествени продукти, води неусетно до все по-честата употреба на висококалорична храна. Все повече хора предпочитат “бързото хранене”, а за движение и физически упражнения се отделя много малко време, пише Мениджър Нюз, позовавайки се на здраве.bg.

Като резултат нараства броят на хората, страдащи от затлъстяване, а това предизвиква и редица съпътстващи болести. Според данни на Световната здравна организация над 40% от населението в света е с тегло над нормата, а в някои страни този процент е над 60.

Информацията за начините на отслабване е една от най-популярните теми, както в специализираните, така и в общите издания. С всеки ден нараства броят на предлаганите различни диети. Всяка нова диета се приема с възторг и често предоверяващите се пациенти приемат за вярно всичко, което им казва поредният диетолог. Но специалистите по правилното хранене са разделени в своите разбирания и съвети за правилно хранене, всеки има свой собствен метод.

Напълно безсмислено е да бъдат спазвани сляпо отделните препоръки. Възможно е не само да не постигнем желания резултат, а и да навредим на здравето си.

Сюзана Клаус, професор в Института по хранене и обмяна на веществата в град Постдам, Германия определя като най-разпространени следните 20 мита за отслабването:

1. Може да се отслабне като се употребяват нискокалорични продукти. Обаче благодарение на низката си калоричност тези продукти не ни засищат достатъчно и се налага да се храним повече. Ефектът е нулев, а освен това може да се предизвика и разширение на стомаха.

2. За затлъстяването е виновна захарта. Даже напълно да изключим всичко сладко от нашето меню, в много продукти се съдържат различни вещества, например нишестето, които организмът преобразува в захар. А и захарта е необходима на организма, защото тя е незаменим източник на енергия.

3. Трябва да се употребяват по-малко въглехидрати. Върху това становище се базират различни диети, някои от които изключват от храненето и мазнините. Тези диети могат да ни помогнат, но след много дълго приложение. Всички възможни негативни последствия за организма все още не са достатъчно изучени.

4. Трябва да се яде често, но по-малко. Това твърдение не е доказано от никакви научни данни. Теглото се натрупва в организма въз основа на общото ежедневно количество храна и нейната калоричност. Няма никакво значение дали тя е изядена на два или десет пъти.

5. Може да се яде всичко, но да се изяжда само половината от необходимия порцион. Тази много модна заблуда може да ви помогне да отслабнете, но ще навреди на здравето ви – бързо ще усетите недостиг на витамини и други ценни вещества.

6. Гладуването може да ни помогне да отслабнем бързо и прочиства организма от вредни вещества. Можем да отслабнем, но при възстановяване на нормалния ни хранителен режим ще напълнеем дори повече.

7. Ананасите помагат да се отслабне, дори ако се употребява мазна храна. В ананасите действително се съдържат вещества, които разграждат мазнините. Но когато попаднат в стомаха, те се дезактивират и не могат да възпрепятстват натрупването на мазнини. Съвсем различен би бил случая, ако науката успее да изолира тези вещества от ананаса и създаде на тяхна основа специален медикамент.

8. Редовната употреба на слабителни чайове спасява от затлъстяването. Това е опасно заблуждение! Да се пие такъв чай се препоръчва само при постоянен запек. В противен случай може да се причини вреда на микрофлората на стомаха и червата, което ще доведе и до проблеми с имунната система.

9. Причината за затлъстяването е мазната храна. Но мастните киселини са необходими на организма, тъй като те са незаменимо звено при обмяната на веществата. При недостиг на мазнини възникват проблеми с жлъчката. В дневната ни доза храна трябва да има не по-малко от 20% мазнини.

10. Отказването от вечеря може да ни помогне да отслабнем. Този метод действа не върху всеки организъм. Решаващо значение има количеството храна, а не времето, когато е изядена.