Декоративните рибки са един от видовете домашни любимци, чието отглеждане е сравнително евтино. Сред тях обаче има впечатляващи изключения, които струват повече от пръстен с диамант или луксозен автомобил. Кой би предпочел такава инвестиция? Има кой и очевидно има защо. Някои от рибите са с уникални мутации. За други се смята, че носят късмет в живота и в бизнеса.

Такъв пример е свръхскъпата рибка

платинена ароуана.

Плоска е и дълга близо 40 см. Има миниатюрна опашка и е изцяло бяла на цвят, без нито едно петънце, отбелязват специалистите. Уникална е по рода си заради мутация.

Отглежда я фирмата Aro Dynasty в Сингапур, специализирана в развъждането на декоративни рибки и изработването на дървени сандъци с гравирани дракони, върху които се поставят аквариумите.

Белият цвят е изключително рядка

мутация на вида ароуана, който иначе не се оценява толкова високо. Във Великобритания екземпляри от него – но не бели - се продават за малко над 100 паунда. Рибките принадлежат към вида Ostreoglossum, който се среща в Южна Америка.

Веднъж уникалната бяла платинена красавица – единственият екземпляр в Сингапур, е предложена за продажба. Фирмата собственик по-късно оттегля офертата си, но обявява, че е отхвърлила предложение за 80 хиляди долара! Това прави платинената ароуана една от най-скъпите декоративни рибки в света.

Въпреки че е оценявана толкова високо, заможните купувачи, вглъбени в детайлите по физиката на животното, са

открили в нея „дефект”.

Дясното й око започвало да променя фокуса си и да насочва поглед надолу. Всъщност това бил сериозен проблем за всички риби от нейния вид. Собственици на ароуани понякога плащат за козметични операции, за да бъде отстранен недостатъкът. Предполага се, че ако не беше кривоглед, платиненият екземпляр щеше да е още по-скъп.

През последните години ароуаните станаха популярни сред богатите азиатци. Особено в Китай, където

ги оприличават на дракони и ги смятат за символ на успеха,

семейното богатство, здравето, хармонията и защитата от зло. Развъждат ги най-вече в Индонезия, Малайзия и Сингапур, където ги показват на специализирани изложения.