Императорските пингвини в Антарктида изчезват с тревожна скорост заради глобалното затопляне и топящия се паков лед.

Императорските пингвини – най-големият и емблематичен вид пингвини в света – са изправени пред сериозна заплаха от изчезване, показва ново проучване на Британската антарктическа служба, публикувано в Nature Communications: Earth & Environment. Изследването е базирано на сателитни наблюдения на 16 колонии в Антарктида, представляващи приблизително една трета от глобалната популация.

Резултатите са тревожни: средно 22% спад на популацията за едва 15 години – от 2009 г. насам. Най-силно засегнати са колониите на Антарктическия полуостров и в моретата Уедел и Белингсхаузен.

Климатичните промени водят до драматични загуби

Причината за този демографски срив е ясно посочена: глобалното затопляне и изтъняването на паковия лед. Този лед е от съществено значение за размножаването на пингвините. В последните години някои колонии са изгубили всичките си малки, които са се удавили или измръзнали след като ледът под тях се е пропукал.

Това е много депресираща илюстрация на климатичните промени и демографски спад, който е по-бърз от очакваното, но все още не е твърде късно“, заявява ръководителят на изследването Питър Фретуел. Той подчертава, че новите наблюдения сочат с около 50% по-неблагоприятна прогноза в сравнение с най-песимистичните компютърни модели до момента.

Изчезването не е причинено от човешка дейност на място

Изследователите категорично отхвърлят възможността популационният срив да е резултат от риболов, замърсяване или унищожаване на местообитания. Единствената причина е температурата и стабилността на леда, пряко повлияни от изменението на климата.

Освен топенето на леда климатичните промени отключват и вторични заплахи – като по-обилни валежи и увеличен риск от нападения от хищници като косатки и тюлени.