Деменцията е неврологично заболяване, което се отличава с влошаване на умствените способности, нарушена концентрация и др. Деменцията обикновено е „болест на старостта“. 

Деменцията почти винаги започва със загуба на краткосрочната памет, а след това се развиват нарушения в още една или няколко когнитивни функции.

В следващите редове ще ви представим шест от най-разпространените митове, свързани с това заболяване.

Деменция = забравяне

Заболяването засяга хората по различни начини и загубата на паметта далеч не е единственият симптом. Деменцията се характеризира и с промени в настроението, объркване и дезориентация, нереалистични представи и халюцинации, затруднено общуване, проблеми с преценката за скорост и разстояние и дори непреодолим апетит за определени храни. 

Деменцията - неизбежна част от стареенето

Да, повечето хора, страдащи от деменция, са над 65-годишна възраст. Това състояние обаче не е неизбежна част от стареенето. Рискът нараства с възрастта, но не е задължително по-стар индивид да я развие.

Ако родителите ми страдат от деменция, и аз ще развия болестта

Поредният мит. Ако някой ваш роднина страда от деменция, това не означава непременно, че и вие ще я развиете. Наследствената деменция, при която предаването на ген в семейството е свързано със 100-процентов риск от развитие на форма на болестта след навършване на 30, 40 и 50-годишна възраст, е рядкост - под един процент от всички случаи на заболяването. В случаите извън въпросните редки наследствени форми на деменция, фамилната история на заболяването не означава непременно, че даден член от семейството е изложен на повишен риск. 

Нищо не може да се направи срещу деменция

Поддържането на добра физическа форма и умствена активност помага за защита на мозъчното здраве в идните години по същия начин, по който хората се предпазват от животозастрашаващите инфаркт или инсулт. Физическата активност, здравословното хранене, отказът от цигарите, употребата на алкохол според препоръките на здравните експерти, контролирането на теглото, кръвното налягане и холестерола, помагат на мозъка да се съхрани по-здрав с напредването на възрастта. Проучване е установило, че 35 процента от случаите на деменция могат да бъдат предотвратени, ако се спазват всички въпросни препоръки. 

Деменцията засяга само определени хора

Болестта не прави разграничение. Деменцията може да засегне всеки, независимо от неговите среда, образование, начин на живот, положение.

Деменция и болест на Алцхаймер са едно и също нещо

Деменцията и болестта на Алцхаймер не са едно и също нещо. В действителност с термина деменция се описват редица симптоми като загуба на паметта, объркване и личностни изменения, които могат да бъдат причинени от различни заболявания.

Болестта на Алцхаймер е най-разпространената форма на деменция. Съществуват и други видове като съдова деменция, деменция с телца на Леви, фронтотемпорална деменция, болест на Кройцфелд-Якоб.