Аромати от ориента – мароканска кухня и уникални съставки
Мароко е страна с хилядолетни традиции при подправянето на различни ястия и богата история. Известна със своите интригуващи кулинарни традиции и сините стени на градове като Шефшауен, африканската държава бива повлияна от различни култури, включително берберска, арабска и френска.
Мароканските градове Маракеш и Фес със своите исторически медини, са обекти на ЮНЕСКО за световно наследство.
Те са известни със своите оживени сукове – вид пазари, където се продава всичко от подправки до кожени изделия.
Храната в Мароко е не само и традиция, а обичай, който сплотява
Общата фурна е повече от място за печене, това е социален център, където хората се събират, обменят новини и укрепват общностните връзки.
В мароканската култура общите фурни, известни като "четворки", играят важна роля в ежедневието и традициите. Тези пещи обикновено се намират в медините (кварталите на стария град) и селата. Общите фурни често са с куполообразна форма и са направени от глина или камък, като задържат топлината изключително добре. Храната се пече на дърва, което придава отличителен опушен аромат на хляба и ястията, приготвени в тях.
Как се осъществява целият ритуал?
Жителите носят приготвеното си тесто и ястия във фурната, където пекар я отваря и съблюдава процеса на готвене. Всяко семейство обикновено има свои собствени маркирани тави или контейнери, за да съхранява храната си отделно. Мароканският хляб или khobz е основен продукт и често се пече в общите фурни.
Същност на кускуса
Националното ястие на страната, кускус, традиционно се сервира с месо (често агнешко или пилешко) и зеленчуци. Приготвя се на пара върху кипяща яхния в специален съд, наречен кус-кус.
Традиционни съставки в тажина
Снимка: Tatiana Bralnina / Shutterstock
Небезизвестният тажин пък всъщност представлява бавно приготвена яхния, задушена на ниски температури, кръстена на глинения съд, в който се готви. Формата му позволява на парата да циркулира по време на готвене, като поддържа месото влажно и крехко. Ястията често комбинират месо с плодове като кайсии, фурми или сливи, създавайки уникален сладък и пикантен екзотичен вкус.
Чебакия и харира: традиционни марокански ястия
Чебакия е традиционен марокански десерт, който се приготвя главно по време на свещения месец Рамадан и други специални поводи. Това сладко лакомство представлява пържено тесто, оформено в сложни форми и покрито с мед и сусам. Чебакия има характерен аромат и вкус, благодарение на използването на подправки като канела, анасон, кориандър и портокалова вода. Процесът на приготвяне включва замесване на тестото, което се оформя в декоративни форми, пържене до златисто и накрая обилно потапяне в топъл мед. Резултатът е хрупкаво отвън и меко отвътре сладко, което се разтапя в устата.
Харира. Снимка: Kravtzov / Shutterstock
Харира е популярна мароканска супа, известна със своя богат вкус и питателност. Тя се консумира широко по време на Рамадан заради своите хранителни свойства, но също така е предпочитана в студените зимни месеци. Основните съставки на харира включват агнешко или телешко месо, леща, нахут, домати и различни зеленчуци. Подправена с джинджифил, куркума, канела и кориандър, харира има уникален вкус и аромат. Тя е идеалното ястие за възстановяване на енергията след ден на пост.
Ароматни подправки
Мароко е световно известна със своите подправки, част от които са Рас Ел Ханут - сложна смес, използвана в много марокански ястия, често съдържаща над дузина подправки, включително кардамон, индийско орехче, анасон, канела, джинджифил, различни чушки и куркума.
Шафранът и аргановото масло са едни по-добре познати подправки, използвани често в марокансата кухня. По-рядко срещан начин за подправяне са консервираните лимони - ферментирали в сол и лимонов сок в продължение на седмици, преди да бъдат използвани.
Чаят като символ на мароканското гостоприемство
Сервирането на чай в Мароко също е форма на изкуство, включваща церемониално наливане от високо, за да се създаде пяна, демонстрираща уменията на домакина и уважението към госта. Известен като мароканско „уиски“, ментовият чай е основна напитка в Мароко, традиционно се прави със зелен чай, пресни листа от мента и захар. Като символ на гостоприемство, той често се сервира на гости.
Кулинарните традиции в Мароко, отразяват разнообразното културно наследство, което създава едно ярко, цветно и ароматно вкусово преживяване.
Автор: Кулинарна академия HRC
Генерален партньор на „Кулинарни пътешественици“ е Bosch Домакински уреди България. Проектът се осъществява и с подкрепата на Kaufland, млечни продукти MMELLOW и Лесафр България. Консултант по съдържанието е Кулинарна академия HRC.