Всички сме съгласни, че позитивното мислене е нещо чудесно, пише Мениджър Нюз. То ни се струва най-лесното нещо на света, когато се чувстваме добре. Ами ако нещата вървят на зле? Какво да правим в онези дни, когато сме толкова стресирани, че сякаш вените изскачат от челата ни? Когато мразим работата си – или я губим?

Тогава трябва да се обърнем към уроците на революционната, вълнуваща наука. Уроци, които са колкото проверени, толкова и интересни. Проучвания на невролози показват, че положителното мислене не просто ни кара да се чувстваме добре – то променя устройството на мозъка ни. И това става не по някакъв магически, неведом начин, а според естествените закони на собственото ни тяло.

С този феномен се занимава специален дял от неврологията, нареченневропластичност. Изследванията в областта показват, че мислите ни могат да променят структурата и функцията на нашия мозък.

За първи път този феномен е представен през 1890 г. от американския медик Уилям Джеймс, но в края на 19. век научната общност отхвърля твърде революционната за времето си идея.