Запознайте се с „Алеси“ – маймунка на 13 млн. години, която е нашият най-ранен предтеча
Homo sapiens обитават планетата от около 300 000 години. Може би дори по-малко. Науката откри, че общият предшественик, който имаме с шимпанзетата (нашите най-близки родственици-примати), е живял на територията на съвременна Африка преди около 6 до 7 милиона години. Но досега не знаехме почти нищо за онези, които са общи и за нас, и за съвременните маймуни. А те са съществували преди повече от 10 милиона години.
Новооткрита находка на фосилизиран череп край езерото Туркана в Кения (на възраст около 13 милиона години) може да ни помогне да разберем откъде са дошли тези предци и как са изглеждали. Учените смятат, че черепът е на древна маймуна, класифицирана като Nyanzapithecus alesi.
„По някои свои черти новият вид прилича на гибон, а по други – не“, коментира ръководителят на изследването Айзея Ненго от университета Стоуни Брук в САЩ. Приматът е с плоско лице, но движенията му нямат нищо общо с тези на гибоните. Бил е на 1 година и 4 месеца, когато е починал. Ако е достигнал зряла възраст, е щял да тежи около 11 килограма.
“Nyanzapithecus alesi са били група от примати, които са живели в Африка преди повече от 10 милиона години. Откриването им доказва, че тя е била близка по произход (който е африкански) до прародителите на днешните човекоподобни маймуни.“ - допълва Ненго.
Източник: Science Alert