Според вас дали елемент А е в различен нюанс на сивото от елемент B?

Така поне изглежда, нали? А сега закрийте с пръст мястото, на което двата елемента се съединяват, и ще видите, че това е едно и също сиво. Готино, нали?

В случая става дума за т.нар. Илюзия на Корнсуит. Тя е документирана за първи път от експерименталния психолог Том Корнсуит през 60-те години на миналия век.

Корнсуит, който е известен с работата си в сферата на визуалното възприятие, обяснява, че хората възприемат цвят и нюанс на 3D изображение по определен начин в зависимост от това как са осветени предметите и къде падат сенките.

Струва ни се, че горният елемент е по-тъмен, а долният – по-светъл, тъй като това е логично и мозъците ни го очакват заради останалите елементи, заобикалящи сивото. Ако светлината пада от горната лява част и двата блока изглеждат наклонени, виждаме горния като по-светъл, а долния в сянка поради източника на светлина, идващ от лявата горна част на изображението. В комбинация с контрастните сенки между двата блока мозъкът ни интерпретира горния блок като тъмен, а долния – като светъл.