Знаете ли, че външният вид всъщност е доста важен, въпреки че много хора го отричат. Вярно е, че по дрехите посрещат, а по ума изпращат, но понякога „дрехите“, тоест външността играе ключова роля не само за първото впечатление (което знаем колко е важно), но и за предварителната ни нагласа, дори на подсъзнателно ниво. Заставайки срещу човек с приятна и атрактивна външност, ние автоматично сме по-благоразположени към него и по-склонни да вярваме в неговите положителни качества – не само външни, но и вътрешни.

Хората са по-склонни да вярват, че човек с привлекателна външност е по-умен, по-интелигентен и по-работлив. Дори това да не отговаря на истината. Този феномен е познат като „халоефект“. Халоeфектът (ефектът на ореола) е тенденцията на оценителя да оценява високо даден човек по много черти поради убеждението, че оценяваният има силно развита една черта: оценяваната черта изглежда разпростира влиянието си върху останалите. Халоефектът за първи път емпирично е доказан от Едуард Торндайк. Халоефектът е пагубен за системите за оценка, защото маскира присъствието на индивидуална дисперсия в различните скали за оценка. (Уикипедия)

По този начин е възможно да се окажем в един порочен кръг и да си създадем напълно погрешно впечатление за някого. Изследванията сочат, че дори да осъзнаваме същността на халоефекта, е почти невъзможно да разпознаем кога сме попаднали в капана му. Остава да разчитаме на интуицията си и да имаме едно наум с хората, които изглеждат привлекателни и външно красиви.

Цветелина Велчева