Учените смятат, че „разговорната терапия“ е важна при всякакви заболявания, но особено много от нея се повлиявали страдащите от синдрома на раздразнения стомах, пише medikforum.ru.

Експерти от Университета Саутхемптън съобщават, че пациенти с това заболяване и имащи възможност да водят такива разговори, започват да употребяват по-малко лекарства.

В изследването на британските специалисти са участвали 558 пациенти със синдрома на раздразнения стомах, които били разделени на три групи. 

В първата хората получавали традиционно лечение, като им били раздавани брошури с информация за необходимостта от диети и правилен начин на живот, при проблеми със стомаха. В другата, освен лечението, пациентите имали възможност да общуват по телефона с лекари. В третата, в допълнение към курса на лечение, се прилагал комплекс от онлайн сеанси с когнитивно-поведенческа терапия и телефонни консултации.

Експериментът демонстрирал, че психотерапевтичното лечение способства значително за подобряването на състоянието на пациентите с раздразнен стомах. Например, в третата група задушевните разговори станали лек за поразително голяма част от участниците. Сред пациентите, които били на уеб терапия и имали възможност на консултации по телефона, намаляване на симптомите и други неприятни проявления на болестта било отбелязано в 75% от случаите.

Учените отбелязват, че спасителната роля на задушевните разговори при синдрома на раздразнения стомах се дължи преди всичко на намаляване нивата на стрес и тревожност – фактори, с които се срещат жертвите на въпросното състояние. Стресът, по думите на специалистите, утежнява начина, по който протича болестта и провокира обострянето ѝ.

Надя Горанова / Новите родители