Футболистите са изложени на висок риск от развитие на деменция
Съществува висок риск от развитие на деменция при футболистите, съобщи АФП, позовавайки се на резултати от научно изследване. Изключение са вратарите.
Специалистите са оценили връзката между най-популярния спорт в света и дегенерацията на мозъка. През 2020 г. от деменция почина Ноби Стайлс, световен шампион от 1966 г. с отбора на Англия. Сред другите спортове, предизвикващи внимание, са ръгбито, американският футбол, хокеят на лед. Причината са ударите в главите на играчите.
Изследването е публикувано в сп. "Лансет Пъблик Хелт" и представлява анализ на медицинските досиета на повече от 6000 играчи от шампионата на Швеция в периода между 1924 и 2019 г. Нивата на дегенеративни промени са сравнени с тези при 56 000 шведи.
Футболистите са застрашени 1,5 пъти повече от развитие на заболявания като Алцхаймер и деменция. Вратарите са изключение, тъй като не играят с глава, пише БТА. Изследването потвърждава хипотезата, според която играта с глава е връзката със заболяванията, каза пред Франс прес Петер Уеда, водещ автор на изследването от шведския Каролински институт.
Това е най-обширното изследване от 2019 г. досега, когато шотландски учени стигнаха до заключение, че футболистите са 3,5 пъти по-застрашени от дегенерация на мозъка в сравнение с останалата част от населението.
Изследването не е идентифицирало рисковете от развитие на заболявания, засягащи моторните влакна като амиотрофична латерална склероза и болест на Паркинсон.
Петер Уеда уточнява, че изследването му, базирано на наблюдения, не оценява футбола като директна причина за развитие на деменция. Заключенията му не включват жените, аматьорите и децата. Според него футболът трябва да стане по-сигурна игра за съвременните професионални играчи. "Днес футболистите са изложени на по-интензивен футбол от по-млада възраст и рискът за тях нараства."
Според Джил Ливингстън, професор по психиатрия в университетския колеж в Лондон, изследването е убедително доказателство за връзката между контакта на главата с топката и деменцията. "Трябва да запазим главата и мозъка, за да може спортът да се развива", казва проф. Ливингстън, която не е сред авторите на изследването.