Хората четат емоциите на другите по-точно, когато не гледат лицата им, смята ново проучване. Емпатията е по-силна, когато хората се концентрират по-скоро върху слушането, отколкото върху гледането, установят поредица експерименти, включващи над 1800 души.

Резултатът може да се дължи на факта, че хората по-лесно могат да скрият емоциите от лицата си, отколкото в гласовете си.

 „Социалните и биологичните науки през годините демонстрираха дълбокото желание на индивида да се свърже с другите и съвкупността от различни умения, които хората притежават, за да различават емоциите или намеренията им  – казва авторът на изследването, д-р Майкъл Краус.

Често обаче се случва да се заблудим, особено когато другият се стреми да прикрие чувствата си.

„Нашето изследване сочи, че разчитането на комбинация от вокални и лицеви, или само лицеви сигнали не е най-добрата стратегия за точно разпознаване на емоциите или намеренията на другите“.

В експериментите хората се опитват да разпознаят емоциите на другите участници, като в едни случаи само ги слушат, в други – слушат и гледат лицата им.

„Много тестове на емоционалната интелигентност разчитат на доброто разпознаване на лицата – казва Краус. „Това, което открихме е, че може би хората обръщат твърде много внимание на лицето – гласът може да носи голяма част от съдържанието, необходимо за правилното възприемане на вътрешните състояния на другите. (…) Трябва да се съсредоточим повече върху изучаването на вокализациите, свързани с емоциите.“

Според д-р Краус, това че трябва да съчетаваме слушането с гледането, усложнява задачата. Понякога е по-лесно и по-ефективно да насочим цялото си внимание към един канал, смята той.

Каквато и да е причината слушането има много по-важна роля, отколкото сме предполагали доскоро. Когато слушаме внимателно това, което ни казват, заедно с начина, по който го казват, това може да ни помогне да разбираме по-лесно другите, както на работа, така и у дома.

Източник: PsyBlog