Идеята, че използваме само 10% от мозъка си, е толкова популярна вероятно защото е успокояващо да си мислим, че имаме “голям” резервен капацитет. Реалността обаче е много по-различна.

Структурата на мозъка и неговите метаболитни процеси са били многократно и внимателно изучавани заедно с редица болести, които го засягат. Нито един научен резултат не доказва, че съществуват 90% капацитет, които не се използват. За съжаление. Ето четири много добри причини да отхвърлим мита за 10-тте процента:

1. Ако използваме само 10% от мозъците си, тогава някои мозъчни увреждания не би трябвало да имат ефект върху нас. Както всеки невролог ще потвърди, това не е вярно.

2. От еволюционна перспектива е много малко вероятно да развием орган, от който да ползваме само 10% като капацитет.

3. Мозъчни сканирания като CAT, PET и fMRI показват, че дори докато спим няма области от мозъка, които да са напълно “изключени”.

4. Части от тялото, които не се използват, скоро се свиват и умират. Същият принцип важи и при мозъка. Всички неврони, които не използваме биха се свили и умряли. А това не се наблюдава.

Корените на мита са трудни за проследяване и съществуват много истории, които са кандидати за неговия произход. Една от апокрифните истории, която може да претендира за негово начало е известния коментар на Алберт Айнщайн, който веднъж, когато трябвало да обясни своя блестящ ум казал, че всъщност използва “повече от 10% от своя мозък.”

Източник: Psy Blog