Бягането повече от 2 часа и половина седмично е свързано със също толкова големи рискове за здравето, колкото и заседналия начин на живот, са установили учени. Изследването е завършено през 2015 г. и проследява за период от 12 години над 5048 здрави хора, живеещи в Дания.

Резултатите показват, че рискът от преждевременна смърт при хората, които бягат усилено и тези които изобщо не бягат е еднакъв, за разлика от онези, които бягат умерено. Бягащите между 1 и 2,4 часа седмично били подложени на най-малък риск.

Скоростта на тичане, свързана с най-нисък риск от преждевременна смърт е бавна или умерена, а оптималният брой тренировки пъти е три пъти седмично – между 20 и 50 минути. Макар че учените говорят за този вид бягане като за „леко“, това се брои за „енергичен“ тип упражнение, обяснява ръководителят на изследването д-р Петер Шнор.

Усиленото тичане по над два часа и половина седмично се води като „много енергичен“ тип упражнение, което и други изследвания посочват, че може да носи повече вреди, отколкото ползи.

„Когато се извършва в продължение на десетилетия, това ниво на активност може да създаде рискове за здравето, особено за сърдечно-съдовата система“ – казва Шнор.

Изводът е, че ако целта ни е да подобрим здравето и да удължим живота си, не трябва да прекаляваме дори и с най-полезното.

Източник: Healthiestblog