Откритията в психологията, са пробиви, много по-рядко осъществявани, отколкото в другите области — психологическите изследвания изискват време и обработка на огромен масив от данни. Въпреки това, през последните 10 години могат да бъдат посочени най-малко десет удивителни открития:

ЩАСТИЕТО ВСЕ ПАК Е В ПАРИТЕ

Учените Елизабет Дън и Майкъл Нортън са публикували резултати от своето епично изследване, което опровергава тезиса - "Щастието не е в парите." Според данните от това изследване, щастие може да се купи, просто трябва да знаеш за какво да харчиш парите си:

- купувайте впечатления, а не вещи: вещите омръзват бързо, а впечатленията предизвикват положителни емоции всеки път, когато си спомните за тях (тоест повишават процента на щастие в живота);

- ограничавайте се в покупките си или плащайте сега, използвайте после – не се лишавайте от времето да предвкусиш удоволствието, радостта, този важет компонент на щастливия живот;

- харчете пари за подаръци на другите – положителните емоции от момента на връчване на подаръка и това да видиш радостта на приемащия подаръка по своя ефект може да се сравни с впечатленията, които ти дават почивката или пътешествията; спомняйки си този момент отново и отново ние всеки път преживяваме положителни емоции (правим себе си по-щастливи). Покупката на вещи за себе си няма такъв ефект;

 • купувайте си време – харчете пари за това, което ви позволява да икономисвате време. Защото това време може да се използва за впечатления.

ЗАПОЧВАНЕТО НА РАБОТНИЯ ДЕН ПРЕДИ 10 ЧАСА СУТРИНТА Е СТРЕС ЗА НАШИЯ ОРГАНИЗЪМ

Откритията в психологията понякога подтвърждават онова, което всички ние и така знаем отдавна. Доктор Пол Кели (Оксфорд) е публикувал данните от своето изследване през 2014 година - ученият изучава биоритмите на хора от двата пола на възраст от 22 до 55 години.

Според резултатите от това изследване започването на активна дейност преди 10 сутринта абсолютно противоречи на естествения ритъм на човека, той работи неефективно, по-бързо се уморява и като цяло това вреди на световната икономика.

НАЙ-МНОГО СТРЕС ИЗПИТВАМЕ В ПЕРИОДА ОТ 18 ДО 33 ГОДИНИ

До 18 години стресирани заради теб са родителите, а след 33 години идва философското възприемане на действителността.

ОБЩУВАНЕТО СЪС ЩАСТЛИВИ ХОРА ТЕ ПРАВИ ПО-ЩАСТЛИВ

Дори да няма реални причини за това. Това заключение е било направено от обратното: през 2014 година списанието Psychoneuroendocrinology публикува данни от изследване, които подтвърждават, че стресът може да бъде заразен.

Абсолютно спокоен и уравновесен човек, попадайки в среда от стресирани хора, бързо започва да изпитва безпокойство, дори да няма обектини причини за това. Вярно е и обратното - ако стресиран човек смени своя кръг от хора, с които общува и се заобиколи с уравновесени и щастливи хора, то неговото психическо състояние се променя, дори ако източниците на стрес в живота му остават.

ВЪЗМОЖНО Е ДА УБЕДИШ СЕБЕ СИ, ЧЕ СИ СЕ НАСПАЛ

Дори ако реално това не е така. Journal of Experimental Psychology публикува резултати от изследване на така наречения "сън плацебо". Резултатът от експеримента, проведен в университета в Колорадо, показал, че нашият мозък може да смята, че си е отпочинал, дори ако реален епизод на сън липсва.

По този начин документално е подтвърдена ефективността от дълбокото отпускане, практикувано в йогата.