Животински видове, които имат сходна анатомия на мозъка, са били наблюдавани да използват различни невронни вериги за да изпълнят идентични поведения.  Това откритие хвърля предизвикателство на приетата хипотеза за връзката между поведение и неврология. Екипът от учените, установили този факт, още не е разбрал защо съществува подобно припокриване, но откритието ни насочва към въпроса как важните поведения могат да бъдат запазени при еволюцията на животните. При два вида гастроподи (вид молюски), които въпреки че имат еднаква мозъчна структура, всеки от тях използва различна подредба от пътища между невроните си за да постигне един и същ стил на плуване.

Така важният въпрос за биолозите е как е било възможно да се “пресвърже” мозъка на единия вид така, че да съвпадне с модела на невронните връзки на другия вид и да продължим да наблюдаваме същото поведение. Учените са успяли да осъществат реаранжирането на мозъка като са използвали екстракт от кураре за блокиране на някои вериги и след това електронни имплантирани стимулатори, които да създадат нови вериги на необходимите места.

“Нашето изследване показва, че свързаността на нервните вериги на два различни вида може да се различава значително, въпреки еднаквите неврони и поведения,” коментира д-р Кац. 

Източник: Science Alert