Китайският луноход „Юту-2“ направи тази невероятна панорамна снимка на далечната страна на Луната. Тя показва неговото криволичещо пътешествие, което продължава вече повече от 3 години.

Ако се вгледате в далечината, ще видите и роботизирания апарат "Чанъе-4", който придружи „Юту-2“ до земния спътник.

Откакто се превърна в първия обект, извършил меко кацане на далечната страна на Луната (на 3 януари 2019 г.), „Юту-2“ измина над 1000 метра по лунната повърхност. Както и сами можете да видите от следите, оставени в земята, пътешествието е доста криволичещо. Апаратът обаче успя да събере множество интересни данни от този неизучен регион на Луната.

Можете ли да откриете "Чанъе-4"? Източник: Ourspace/China National Space Administration

Освен че прави невероятни снимки, „Юту-2“ е снабден с множество инструменти, които му позволяват да събира научна информация за свойствата на лунната почва. Луноходът разполага и с радар, чрез който изучава пластовете под повърхността.

Изглед към наскоро проучени кратери. Източник: Ourspace

Съвсем наскоро „Юту-2“ засне доста интересни полупрозрачни стъклени сфери. В миналото Луната се отличава с особено активен вулканизъм, което довежда до образуването на вулканично стъкло. Същевременно когато по-малки обекти, като например метеорити, ударят повърхността, те генерират изключително силна топлина, а това довежда до образуването на стъкло.

Планетарният геолог Джийонг Сяо от Китайската академия на науките смята, че въпросните сфери са се образували именно по този начин. Трудно е да узнаем обаче дали това е така със сигурност, тъй като сферите, открити до момента на повърхността на Луната, се различават от тези, на които „Юту-2“ се натъква. На земния спътник е пълно с миниатюрни топчета, но техният диаметър е по-малък от 1 мм.

Източник: IFLScience