NASA изстреля успешно към Луната своята мегаракета
След два неуспешни опита NASA изстреля успешно своята мегаракета SLS (Space Launch System), която ще измине разстоянието до далечната страна на Луната и ще се върне – т.е. по-далече от който и да е друг космически апарат, годен за превозване на екипаж.
Мисията „Артемис 1“ е първата стъпка от плана на NASA да се завърне на Луната за първи път от 50 години насам (и евентуално за пътуване до Марс през 2030 г.).
We are going.
For the first time, the @NASA_SLS rocket and @NASA_Orion fly together. #Artemis I begins a new chapter in human lunar exploration. pic.twitter.com/vmC64Qgft9— NASA (@NASA) November 16, 2022
Ракетата бе изстреляна в 06:48 универсално време (UTC) в сряда, 16 ноември 2020 г., от космическия център "Кенеди" на NASA във Флорида.
Към 06:57 UTC NASA обяви, че главният двигател на ракетата SLS се е изключил по план. Следващата стъпка е разгръщането на слънчевите панели, които ще позволят на ракетата да се захранва от Слънцето.
Изпитателният полет е без екипаж и ще измине 64 000 км отвъд далечната страна на Луната.
Мисията ще продължи 25 дни, 11 часа и 36 минути. Ракетата Space Launch System (SLS) ще се върне обратно на Земята, т.е. ще падне в Тихия океан, на 11 декември 2022 г., като общото разстояние, което ще е изминала дотогава, би трябвал да е около 2,09 милиона км.
Това е първата мисия от поредица от все по-сложни мисии, чиято цел е да върне хора на Луната за първи път от декември 1972 г. насам.
SLS е най-мощната ракета, която NASA някога е изстрелвала. Тя не само че ще пътува до Луната - по-далеч, отколкото който и да е космически кораб, създаден за превозване на хора, някога е летял - но и ще разположи и няколко малки спътника.
На борда на капсулата за екипажа на "Орион" откриваме странна смесица от манекени, артефакти, сувенири и индикатори за нулева гравитация.
Целта е да се упражни управлението на космическия кораб и да се тестват условията за екипажа. По този начин NASA ще се увери, че космическият кораб е безопасен за бъдещия екипаж.
През 2024 г. NASA планира да стартира мисията "Артемис 2", като този път тя ще е с екипаж и ще използва още по-мощна версия на ракетата Space Launch System (ако скафандрите са готови).
"Артемис 3" планирана за 2025 г. Нейната цел е качи на Луната първата жена и първия цветнокож човек.
През 2027 г. мисията "Артемис 4" ще отведе астронавти до минилунна станция, наречена "Гейтуей" (Gateway).
Източник: Science Alert