Гигантската пустинна буря на Марс от 2018-а бе нещо повече от най-обикновено зрелище. Благодарение на нея се натъкнахме на газ, който досега не бе откриван в атмосферата на планетата. За първи път космическият апарат ExoMars засече следи от водороден хлорид, съставен от по един атом водород и хлор.

Как се е озовал този газ там?

„Открихме водороден хлорид за първи път на Марс – казва физикът Кевин Олсън от Оксфордския университет. – Това е първото засичане на халогенен газ в атмосферата на Марс и само по себе си представлява нов химичен цикъл, който тепърва ни предстои да разберем.“

От доста време насам учените държат под око газовете в атмосферата на Марс, съдържащи хлор, тъй като те биха могли да потвърдят дали планетата е вулканично активна или не. Ако водородният хлорид обаче е произведен вследствие на вулканична активност, щяхме да наблюдаваме периодични пикове на този газ (и той щеше да бъде придружен от други вулканични газове). Случаят обаче не е такъв. Водородният хлорид е засечен и в северното, и в южното полукълбо на Марс по време на пясъчната буря, а отсъствието на други вулканични газове е озадачаващо.

Това означава, че газът е произведен от други процеси. За щастие, на Земята настъпват сходни процеси, които биха могли да обяснят потенциално тази мистерия. Нужни са няколко ключови съставки. Първо – натриев хлорид (т.е. обикновена сол), получен от изпарителните процеси. На Марс е пълно с такива, смята се, че те са „останки“ от древните солни езера. Когато пустинната буря започне да бушува по повърхността, натриевият хлорид се изхвърля в атмосферата.

Идва ред и на полярните шапки на Марс, които, когато се затоплят през лятото, сублимират. Когато новообразуваните водни изпарения се смесят със солта, крайният резултат е хлор. Хлорът пък реагира допълнително и формира водороден хлорид.

Източник: ESA

„Нужни са водни изпарения, които да освободят хлора. Необходими са и вторичните продукти на водата – водород – за да се образува водороден хлорид. Водата е ключов елемент в тази химия – казва Олсън. – Забелязахме корелация и с прахта – засякохме по-големи количества водороден хлорид, когато пясъчната активност се засили – това са процеси, свързани със сезонното затопляне на южното полукълбо.“

Този модел се подкрепя и от факта, че водородният хлорид е открит и през 2019-та по време на пясъчния сезон. Екипът обаче все още анализира тези проби. Бъдещите наблюдения ще ни позволят да придобием по-ясна представа за циклите на тези процеси.

Междувременно лабораторните експерименти, моделирането и симулациите ще помогнат на учените да отхвърлят потенциалните механизми, свързани с отделянето на водороден хлорид в марсианката атмосфера.

Изследването е публикувано в Science Advances.