Тази симулация, създадена от финландски изследователи, показва колко далече могат да достигнат капчиците, образувани от кашлица на човек. С нея учените искат да подчертаят колко важно е да избягваме публичните пространства по време на пандемията.

Когато човек киха, кашля или говори, той образува малки аерозолни частици, които преминават през въздуха. Те носят със себе си патогени като коронавирусите. Симулацията показва как облак от тези частици може да се разпространи отвъд непосредствената близост на човека. Нещо повече – нужни са няколко минути, за да се разпръснат и изчезнат напълно.

„Някой болен може да се изкашля и да си тръгне. Той обаче ще остави зад себе си изключително дребни аерозолни частици, носещи коронавируса – коментира Вил Вуринен от Университета Алто. – Впоследствие тези частици могат да се озоват в дихателната система на други хора в района“.

Източник: Petteri Peltonen/Aalto University

Симулацията е резултат от независими модели, направени индивидуално от експерти от Университета Аалто, Финландския метеорологичен институт (VTT), Финландския технически изследователски център и Университета на Хелзинки с помощта на суперкомпютър и 3D визуализации. Симулацията взима предвид фактори като вентилационни системи и скорост на въздуха, за да определи движението на аерозолни частици, които са по-малки от 20 микрометра. Мястото в симулацията е такова, каквото би било между два рафта със стоки в магазин. За справка – частиците от човек със суха кашлица са по-малки от 15 микрометра.

Въпреки че симулацията не свързана конкретно със SARS-CoV-2 – коронавируса, отговорен за респираторното заболяване COVID-19, изследователите казват, че техните открития показват колко важно е да спазваме настоящите забрани на властите, за да ограничим разпространението на вируса. Т.е. да си стоим вкъщи, ако не се чувстваме добре, да спазваме физическо дистанциране от останалите, да кашляме в ръкава или в кърпичка и да мием ръцете си правилно и редовно.

Източник: IFLScience