Често нашите домашни уреди се развалят, много преди да им е дошло времето. Обикновено вината си е в нас – мързеливи сме и не сме прочели ръководствата за употреба или пък се отнасяме към джаджите си не както трябва.

Ето кои са най-често срещаните грешки, които допускаме в това отношение.

Перални машини

- не поставяйте тежки предмети върху пералнята, не сядайте върху нея.

- когато слагате дрехите в нея, не забравяйте да проверите джобовете внимателно. Махнете монетите и други подобни обекти.

- използвайте единствено детергенти и омекотители, предназначени специално за перални машини. Тези за ръчно пране създават твърде много пяна и могат да я развалят.

- измивайте гумените части след всяко пране. Извадете чекмеджето, в което слагате препаратите, и го изчистите. Оставете го да изсъхне хубаво. Правете това често, за да избегнете образуването на мухъл.

- щом цикълът на пералнята приключи, веднага извадете прането. Ако го оставяте да престои в нея дълго, ще увредите барабана.

- ако пералнята не разполага със специален цикъл за самопочистване, чистете я ръчно (поне веднъж в месеца). Пуснете я без дрехи на възможно най-горещия цикъл с екстра изплакване. Сложете лимонов сок или оцет в чекмеджето за препаратите.

Хладилници

- първата стъпка, която трябва да предприемете, е свързана още с доставката на хладилника у дома ви. Уверете се, че той ще бъде докаран до вас в изправена позиция (не трябва да е наклонен на повече от 40 градуса). В противен случай компресорът може да потече и да увреди цялата система.

- пускането на хладилника веднага след доставянето му може да доведе до теч на компресора. Ако знаете със сигурност, че той не е бил превозван в наклонено състояние, изчакайте 4 часа (най-добре 6), преди да го включите. В случай че се съмнявате в качеството на превоза, най-добре го стартирайте чак след 15 часа.

- не поставяйте толи ястия в хладилника. Първо ги охладете.

- съвременните хладилници не се нуждаят от пълно размразяване два пъти в годината. Хубаво е обаче да ги почиствате изцяло от време на време (като преди това са изключени от захранването).

- не забравяйте да бършете прахта в задната част на хладилника (най-добре с прахосмукачка). Естествено, първо го изключете от електрическата верига.