За първи път от 30 години насам Хималаите се виждат. Индия диша
Природата по цял свят продължава да си взима така необходимата глътка въздух. И Индия е поредният пример за това. Нивата на замърсяване в голяма част от страната намляха значително заради наложените карантинни мерки, които имат за цел да ограничат разпространението на COVID-19.
Влседствие на това хората в различни кътчета на Индия съобщиха, че най-накрая могат да видят заснежените Хималаи на 200 километра разстояние - първи път от 30 години насам.
"Хималаите могат да се видят от Джаландхар, тъй като замърсяването на въздуха в Пунджаб намаля. Гледката е красива", казва потребител на Twitter.
Himalaya mountains can be seen from Jalandhar since pollution has reduced in Punjab. Beautiful sight #punjab #COVID19 #pollution pic.twitter.com/iZy7hwxX9R
— TjSingh (@covsinghtj) April 3, 2020
"Хималаите, видяни за първи път от десетилетия, след като нивата на замърсяване паднаха", пише друг.
Himalayas seen for first time in decades after pollution drop https://t.co/wp0q96J5iK
— maravillas martínez (@MaravillasM) April 9, 2020
Хималаите са оставили дълбок отпечатък върху културите на Южна Азия. Много от върховете на планината са свещени в будизма и хиндуизма, допълва Nova. Населението на Индия от 1.4 млрд. души е под строги ограничителни мерки за 21 дни. Това доведе до спирането на работата на много фабрики и до силно ограничен трафик по улиците.
Never seen Dhauladar range from my home rooftop in Jalandhar..never could imagine that’s possible..clear indication of the impact the pollution has done by us to Mother Earth .. this is the view pic.twitter.com/laRzP8QsZ9
— Harbhajan Turbanator (@harbhajan_singh) April 3, 2020
Отсъствието на смога и откриващата се величествена гледка впечатли много потребители на социалните мрежи и те започнаха да качват впечатляващи кадри. Бившият индийски крикет играч Харбхаджан Турбанатор публикува снимка в своя Twitter профил със следния коментар: „Никога не съм виждал това от дома си. Не съм и вярвал, че дори е възможно. Това е ясна индикация, че замърсяването е изцяло по наша вина“.