Пеперудите могат да извършват епични пътешествия през Атлантическия океан
Някои пеперуди могат да прекосят цели океани с помощта на вятъра.
Първото в света проучване показва, че пеперудата Vanessa cardui може да прекоси втория по големина океан в света - Атлантическия, като измине 4200 км за пет до осем дни.
Изследователите твърдят, че това е "едно от най-дългите пътувания, документирани за отделни насекоми, и потенциално първото потвърдено трансатлантическо пресичане".
Невероятното откритие е направено след повече от десетилетие мистерии.
Всичко започва през 2013 г., когато ято уморени пеперуди каца на плажовете на Френска Гвиана с разкъсани крила. Ентомологът Жерар Талавера, който открива насекомите, почиващи на пясъка рано една октомврийска сутрин, е шокиран.
Това са т.нар. дяволски пеперуди (Vanessa cardui) - често срещан вид със стабилни популации, който може да бъде открит на всички континенти с изключение на Антарктида и Южна Америка.
Години наред Талавера се чуди: как насекомите са попаднали в Южна Америка и откъде са дошли? Най-накрая той има отговор.
След като анализира ДНК на прашеца, останал по пеперудите, Талавера и колегите му от Ботаническия институт в Барселона показват, че това изгубено ято вероятно е долетяло от Субсахарска Африка, след като е предприело случайно трансатлантическо пътуване.
Изглежда, че възрастните насекоми са били застигнати от силен пасатен вятър през 2013 г. и са били отнесени на 4200 км от курса.
Съдейки по пасатите през онази година, пътуването е отнело на пеперудите около пет до осем дни. Тъй като не е имало къде да кацнат, насекомите е трябвало да използват крилата си пестеливо.
Изследователите предполагат, че без помощта на мощните ветрове ятото е щяло да измине само около 780 километра, преди да изразходва цялата си енергия и да загине.
"Нашите открития показват, че може би подценяваме трансокеанското разпръскване при насекомите и подчертават значението на въздушните магистрали, свързващи континентите чрез пасати", пишат Талавера и колегите му.
Пеперудата Монарх (Danaus plexippus) е световноизвестна с близо 5000-километровата си миграция, която извършва всяка година от Северна Америка до Мексико, но дяволските пеперуди също предприемат дълги пътувания между Европа и Африка всяка година. Според някои проучвания едно поколение може да мигрира на повече от 4000 километра.
Това би я превърнало в пеперудата с най-дълга миграция през целия живот, но за разлика от други животни, които пътуват във въздуха, като птиците, е много по-трудно да се проследят глобалните движения на малки същества като насекомите.
Установено е, че в крилата на пеперудите от вида Vanessa cardui във Френска Гвиана се съдържат изотопи, които показват, че те са родени в Западна Европа. Това означава, че ятото може да е изминало повече от 7000 км за един живот, посещавайки не по-малко от три континента.
Изследването е публикувано в Nature Communications.
Източник: Science Alert