То е голямо около 0.2-0.3 милиметра и под микроскоп изглежда като клатушкащо се плюшено мече, откъдето идва и името на това животно чудо – бавноходка.

Въпреки че са толкова миниатюрни и почти неуловими с просто око, те са съвсем истински животни.

Бавноходките са билатерално симетрични, микроскопични безгръбначни организми, които могат да се срещнат от височина от 6000 м (Хималаите) до 4000 метра под морското равнище. Обитават водни басейни или влажни зони на сушата – например в мъхове.

Това, което е истински забележителното при тях обаче, не е размерът, а способността им да оцеляват при всякакви условия – както при екстремен студ, така и при изключителни горещини. Могат да оцелеят дори в изсушено състояние – в този случай формата им се променя, заобля се като бъчва, а обмяната на веществата се преустановява почти изцяло. Когато условията на заобикалящата ги среда се подобрят, за по-малко от половин час бавноходките се събуждат за живот.

Те могат да оцелеят цели 10 дена дори в открития космос – без кислород и защита от лъченията при температура минус 270 градуса по Целзий. Същевремнно могат да издържат определено време и на изключително високите 150 градуса по Целзий – при това без нищо да им навреди!