Интернет е препълнен със снимки на храна – виждаме ги в новинарските сайтове, социалните мрежи и рекламните банери, които се появяват навсякъде.

Целта на много от изображенията на храни е да продават определени стоки. Идеята е, че подобни неща ще ни накарат да копнеем за бургер от „Макдоналдс“ например. С други думи – снимките би следвало да събуждат глада ни.

Ново изследване на Университета в Орхус обаче показва, че изображенията могат да имат обратен ефект (поне в случаите, когато виждаме снимки на един и същ продукт многократно).

Редица експерименти разкриват, че можем да получим усещане за ситост, ако видим едно и също изображение повече от 30 пъти. Тярк Андерсен, който наскоро защити докторска дисертация в катедрата по хранителни науки в Университета в Орхус, разказва повече по този въпрос.

"В нашите експерименти показахме, че когато участниците видят една и съща снимка на храна 30 пъти, те се чувстват по-сити, отколкото преди това. Впоследствие онези, на които тя е била показана многократно, избраха и по-малка порция в сравнение с онези, които я виждат само 3 пъти“, обяснява той.

Да излъжеш чувството си за глад

Може да звучи странно, че участниците са се чувствали сити, без да са яли каквото и да било. Това обаче е нещо съвсем естествено - обяснява Тярк Андерсен. Начинът, по който мислим за храната, оказва голямо влияние върху апетита ни.

"Апетитът ви е много по-тясно свързан с когнитивното ви възприятие, отколкото повечето от нас си мислят. Начинът, по който разсъждаваме за храната си, е много важен", казва той. Проучванията показват, че ако хората, които са изяли всички червени желирани бонбони, осъзнаят, че лакомствата имат различни цветове, те ще искат да хапнат и жълтите (въпреки че и двата цвята имат еднакъв вкус).

В рамките на изследванията на мозъка тези открития се обясняват с т.нар. теория на обоснованото познание. Например ако си представите, че отхапвате сочна ябълка, се стимулират същите области на мозъка, както ако действително го направите.

"Ще получите физиологичен отговор на нещо, за което само сте си помислили. Ето защо можем да се чувстваме напълно задоволени, без да ядем нищо", казва той.

Изследването е публикувано в Appetite.

Източник: Medical Xpress