За втори път от декември насам американски учени успяват да постигнат нетно увеличение на енергията при реакция на термоядрен синтез, съобщиха от Националната лаборатория "Лорънс Ливърмор" в неделя.

На 30 юли учените от намиращата се в Калифорния лаборатория повториха пробива в т.нар. „запалване“ (ignition) на термоядрения синтез при експеримент в Националната запалителна инсталация (NIF), при който се получи по-висок добив на енергия, отколкото през декември, заяви говорител на Лорънс Ливърмор.

В случая под техническата дефиниция запалване изследователската общност визира "възвръщаемост, по-голяма от единица" в преглед на NIF от 1997 г., тоест добив на енергия от термоядрен синтез, по-голям от доставената лазерна енергия. 

Окончателните резултати от втория пробив все още се анализират, добави говорителят.

На 5 декември 2022 г. Лорънс Ливърмор постигна нетен добив на енергия в експеримент за термоядрен синтез с използване на лазери. Учените фокусираха лазер върху мишена от гориво, за да слеят два леки атома в един по-плътен, освобождавайки по този начин енергия.

Този експеримент за кратко постигна запалване на термоядрен синтез, като генерира 3,15 мегаджаула изходяща енергия, след като лазерът достави 2,05 мегаджаула към мишената, съобщиха от Министерството на енергетиката.

С други думи, той произведе повече енергия от термоядрения синтез, отколкото лазерната енергия, използвана за задвижването му, казаха от отдела.

Министерството на енергетиката определи експеримента като "голям научен пробив, който се прави от десетилетия и който ще проправи пътя за напредък в националната отбрана и бъдещето на чистата енергия".

От около век учените знаят, че термоядреният синтез захранва Слънцетo. През последните десетилетия те се стремят да го развият и на Земята. Един ден подобен пробив би могъл да ни помогне в битката с изменението на климата. Стига компаниите да успеят да развият технологията до търговско ниво, разбира се.  

Източник: Ройтерс