Тази невероятно изобретателна риба успява да заблуди потенциалните хищници, че изобщо не се вижда, а учените все още не могат да разберат как го постига, пише PopSci.

Aphredoderus sayanus или пиратският костур е едно много странно същество. То представлява малка риба с дължина не повече от 12 см., която е единственият представител във вида си. Отворът, откъдето изхвърля телесните си отпадъци и едновременно с това служи за възпроизводство, се намира точно под главата й. Пиратският костур изяжда практически всичко, което му предложите и се размножава като тайно хвърля яйцата си в подводни дървета.

А сега тази риба ни показва и доста необичайно поведение, породено от инстинкта за оцеляване.

Пиратският костур, който се среща в сладководните басейни на Северна Америка, не е добре изучен вид, за което спомага и фактът, че се движи предимно нощем и по единично. За да го наблюдават по-добре, група учени решават да направят следният експеримент - жаби и водни бръмбари снасят яйца в среда, населявана от различни хищници, които биха искали да ги изядат.

Въпросните хищници не били скрити за жабите и бръмбарите, които съответно можели да ги видят, помиришат и изобщо усетят. В резултат на това броят на снесените яйца бил или много малък, или дори никакъв.

При пиратския костур обаче това не се случило.

В негово присъствие жабите и бръмбарите изобщо не се смутили и спокойно снесли яйцата си, което пък незабавно довело до тяхното унищожаване. Учените все още не са съвсем сигурни защо костурът не е бил усетен от жабите, но предполагат, че става въпрос за някаква разновидност на химически крипсис. Кррипсисът представлява метод за скриване, използван от животните, най-добре познат от които е визуалният крипсис при октоподите и хамелеоните. В случая с пиратския костур вероятно се касае за изпускането на химическа реакция, която не позволява на жабите и бръмбарите да усетят присъствието на рибата. Ако е така, този костур ще се превърне в първото животно на света, което използва химически крипсис.