Учени откриха ново обезболяващо, което не води до пристрастяване и би могло да се окаже особено полезна алтернатива на опиоиди като морфина и оксикодона. Това се съобщава в неотдавнашно проучване публикувано в научното списание „Nature Communications“.

Обещаващото съединение носи названието „бензилоксициклопентиладенозин“ (или „BnOCPA“). В хода на изпитвания на въздействието му върху отделни системи (сърца на жаби, мозъци на плъхове и човешки клетки) международният екип от учени установява, че BnOCPA не води до пристрастяване, има силно действие и може да се ползва избирателно с обезболяваща цел.

Най-важното обаче е, че лекарството като че ли не води до упойване, брадикардия, ниско кръвно налягане и респираторна депресия – най-честите последици, които будят тревога при употребата на силни обезболяващи.

Механизмът на действие на много лекарства изисква те да си взаимодействат с протеини на повърхността на клетките, които активират молекули с адапторна функция, наречени G протеини. Това обаче може да доведе до проблеми, тъй като активирането на определени G протеини е възможно да предизвика промени в други клетки. BnOCPA обаче има елегантен механизъм – активира само един тип G протеини. По този начин се гарантира много конкретно действие, а възможните странични ефекти се намаляват.

„Това е изключителен пример за щастлива случайност в научната област. Не сме очаквали действието на BnOCPA да се различава от това на други молекули от същия клас, но колкото повече анализирахме веществото, толкова повече свойства, които не бяхме виждали дотогава и които могат да доведат до появата на нови области в медицинската химия, изникваха.“ Това твърди в изявление проф. Бруно Френгели, главен изследовател по проекта от звено „Бионауки“ към Университета в Уорик.

Тепърва предстоят изпитвания на лекарството върху хора от плът и кръв, но резултатите изглеждат обещаващи. По данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията на САЩ над 20 % от хората в страната страдат от хронични болки, а 7,4 % от хората – от хронични болки, които дават сериозно отражение върху живота им.

Лекарствата от групата на опиоидите, които често се ползват за лечението на болки, могат да предизвикат тежки странични ефекти и пристрастяване, както и да доведат до свръхдоза. Предвид особено ясните рискове, с които вървят последните, е налице огромна необходимост от нови безопасни и силни обезболяващи.

Д-р Марк Уол, водещ учен от звено „Бионауки“ към Университета в Уорик, добавя следното: „Избирателното и силно действие на BnOCPA действително прави веществото единствено по рода си. Надяваме се, че по-нататъшните изследвания ще ни позволят да създадем силни обезболяващи, с които да помогнем на пациентите да се справят с хроничните болки“.

Източник: IFLScience