Всички знаем, че родителите оказват огромно влияние върху децата и тяхното превръщане във възрастни хора. Очевидно е, че нашата личност е формирана от възпитанието в семейството и наследяваме гени, които определят какво ще се случи с нас. Но всичко ли е въпрос само на това? И наистина ли основната отговорност за това какви сме ние, лежи върху нашите родители и генетиката?

Основните фактори

Тези,  които влияят върху психологичното и физическото  развитие на човека, е прието да се разделят на природни и възпитателни. Извън обслужването на физиологичните нужди, родителите оказват влияние върху всичко, което се случва с децата, включително формирането на тяхната личност, емоционалното им развитие и поведенческите навици.  

За съжаление, майките и бащите ни често повтарят грешките във възпитанието, които са допускани от техните родители. По този начин унаследяването на поведението се случва не чрез гените, а поради неосъзнатото копиране и пресъздаване на ситуации, с които човек се среща в детството. В голяма степен моделираме себе си въз основата на това, как се държат нашите родители. И бихме могли да разграничим два основни типа влияние на родителското поведение върху детето:
- Детето копира начините и качествата на своите родители;
- Детето осъзнати прави всичко, така, че да не прилича на родителите си.

Много изследвания показват, че семейството, връстниците и социалния живот в детството, оказват значително влияние върху нашата самооценка и личност. До известен момент се смяташе, че гените определят на практика всичко у човека (например поведенчески проблеми и разстройства, като алкохолизъм, клептомания и т.н.), но през последните десетилетия изследванията на мозъка установиха, че средата, в която расте детето, влияе на бъдещия му начин на живот в много по-голяма степен, отколкото гените.

Защо обвиняваме родителите за всичко?

Продължава на страницата на Новите родители.