Ако сте от хората, които постигат всичко с лекота, следните редове не са за вас. Същото се отнася и за хората, които приемат ударите на съдбата безропотно. Но ако сте от тези, които са се проваляли и искрено търсят корена на причината, за да я премахнат, следните редове ще ви насочат как да си спестите болката от поредния крах.

Няма нищо по-неудовлетворяващо от това да влагаш всичко от себе си, а накрая резултатите да се окажат далеч от очакваното. Когато се сблъскаме с разочарованието на пропилените усилия и материални саможертви, на месеци и дори години упорит труд, безсънни нощи и тревоги, неизменно се питаме „Защо?“: Къде сбърках? Защо, след като направих толкова много? Как е възможно, след като по принцип се справям толкова добре? В такъв момент цялото ни майсторство, умения и способности са принизени, изпълва ни горчивина.

Разбира се, умът ще ви предложи множество рационални обяснения за вашите или чуждите грешки. Тук обаче ще потърсим по-дълбоко скрити обяснения, които не са видими за съзнателното. Важно е да откриете съществува ли несъзнателна част от вас, която избягва успеха, преди да предприемете нови действия и да повторите грешките си.

Ето някои въпроси и практически упражнения, които ще насочат вниманието ви навътре, към вас самите – необходимо е да заглушите поне за миг бърборенето на ума и да бъдете максимално откровени със себе си. Отпуснете се в тишина или с приятна музика, защото отговорите на следните въпроси може да са трудни и поради тази причина да не сте ги открили до момента:

1. Знаете ли вашето голямо „ЗАЩО“ или каква е най-дълбоката съкровена причина за вашата цел, за да правите онова, което правите?

Онези, които от деца мечтаят да станат лекари, музиканти или адвокати отрано знаят отговора и когато порастват, просто реализират детската си мечта. За съжаление никой не мечтае от малък да стане например счетоводител и да се зарови в цифри и бумаги. Въпреки това има счетоводители, които творят отчети все едно композират произведение на изкуството, защото са открили своя отговор.

Ако вие още не знаете вашето „Защо“ направете следното упражнение: затворете очи и си се представете в най-прекрасна кондиция пред вашите родители, колеги, началници, партньори, потенциални клиенти. Сега си представете как те ви поздравяват, за ОНОВА нещо, а вие с ентусиазъм им обяснявате защо го правите. Чувате ли какво е вашето „Защо“? Какво обяснявате на другите? Как реагират те – с разбиране и възторг или резервирано? Какво казват за вашето „Защо“? А за вас?