Когато живеех в Ню Йорк, едно от любимите ми занимания беше да се разхождам из парка Вашингтон Скуеър, където си проправях път до масите за шах. Там няколко от нас, начинаещи играчи, се събираха наоколо, гледайки как по-възрастните господа усъвършенстват уменията си. Всеки път, когато някой играч правеше голяма грешка, останалите бяхме удивени, че един опитен играч може да направи толкова необмислена грешка. 

Често хората са склонни да правят едни и същи грешки, когато са на стола на играча. Има лесно обяснение защо това се случва: по-лесно е да виждаме потенциални грешки, когато не сме на "горещия стол" и не сме емоционално привързани към играта. Обичам да наричам това "правилото на шахматиста".  

Правилото на шахматиста се основава на принципите на емоционалната интелигентност и може да ви помогне не само в шаха, но и в бизнеса и живота. Какво е правилото на шахматиста? Много е просто. Когато сте в емоционално напрегната ситуация, вашата гледна точка ще бъде драстично различна, отколкото когато не сте в тази ситуация. Правилото на шахматиста се основава на психологически принцип, известен като "пропастта в перспективата", който гласи, че често погрешно преценяваме как бихме реагирали (или дори как сме реагирали), когато сме изправени пред напрегнат набор от обстоятелства.

Поради разликата в перспективата, често, когато видим, че някой прави голяма грешка, сме склонни да преценяваме какво би могъл да направи по различен начин. Но тези реакции не помагат. Те не правят нищо за човека, който страда, и не помагат на връзката ви с тях. Дори и да не изразите това, което мислите, това ще излезе естествено в начина, по който се държите с тях – вероятно ще създаде (или задълбочи) разрива между вас и тях.

Правилото на шахматиста ви помага да осъзнаете, че изправени пред подобни обстоятелства, вашите мисли и емоции могат да ви накарат да правите големи грешки. Правейки това, вашата гледна точка се променя до нещо по-подобно на следното: "О, да, това е трудно. Нека помисля за това... Как мога да помогна?"

Когато перспективата по подразбиране се промени от "осъдителна" към "полезна", вие изграждате мост вместо разрив, което оказва емоционално въздействие върху вашия съотборник и укрепва връзката помежду ви.

Но знаете ли какво отличава големите шахматисти от средните? Те практикуват. Много. Шах майсторите и гросмайсторите са изиграли повече игри, отколкото могат да преброят. Те практикуват срещу истински противници. Но също практикуват играта и в главите си, представяйки си сценарии, които биха могли да срещнат и как биха се справили с тях.

Практикувайки едни и същи движения отново и отново, тези играчи развиват навици и процеси, които могат да повтарят почти без усилие. Това им позволява да ускорят играта в ума си до степен, че могат да мислят няколко хода напред. Те рядко се сблъскват със ситуации, за които не са подготвени, а когато го правят, разчитат на основни принципи, които да им помогнат да определят най-добрия начин да продължат напред.

Можете да направите същото с емоциите си. Като майстор на шах, който многократно практикува едни и същи движения, вие трябва да тренирате чувствата и емоционалните си реакции. Когато многократно практикувате емоционално здрави рутинни практики и навици, вие разчитате на тези навици, когато сте под напрежение. Можете също така да превъртите напред ситуация и да видите резултатите от конкретни действия, което ви позволява да видите "няколко хода" в бъдещето.

А когато сте подложени на емоционален стрес, ще избегнете паниката и ще се върнете към основните си принципи, което ви помага да взимате добри решения. Така че, запомнете правилото на шахматиста. Това е страхотно напомняне, че всеки прави грешки - и ще ви научи как да намалите вашите.

Източник: Джъстин Барисо за Inc.com

Превод и редакция: Нели Тодорова / Мениджър Нюз