Вдигането на тежести и един от най-добрите начини за защита на мозъчната функция, установява изследване. 

Учените са установили, че увеличената мускулна сила подобрява функциите на мозъка при хора с леки когнитивни увреждания. 

Вдигането на тежести е било по-ефективно от упражненията за трениране на мозъка. 

„Това, което открихме, е че подобрението в когнитивната функция е свързана с натрупването на мускулна сила. Колкото по-силни стават хората, толкова по-голяма е ползата за мозъка“ – казва д-р Йорги Маврос, водещият автор на изследването. 

Лекото когнивно нарушение (ЛКН) се диагностицира, когато хората имат свързани с възрастта проблеми с паметта и мисленето, но все пак могат да живеят независимо. ЛКН е често срещан рисков фактор за деменция. 

За целите на изследването участниците, които вдигат тежести, са тренирали поне два пъти седмично в продължение на шест месеца. 

„Колкото повече хората правят тренировки за издръжливост, толкова по-вероятно е да имаме по-здравословно остаряващо население. Ключът е в това да сте сигурни, че го правите често, поне два пъти в седмицата, и с висока интензивност, така че да максимизирате подобренията в силата си. Това дава максимални ползи за мозъка.“ 

По-ранни изследвания са показали, че тренирането с вдигане на тежести увеличава обема в ключови зони на мозъка. 

Учените се стремят да открият това, което свързва мускулната сила, мозъчния растеж и когнитивното представяне, и „да определят оптималтния начин, по който могат да се предпишат упражнения за увеличаване на тези ефекти.“ 

„Хората, които срещам, често ме питат, какви упражнения трябва да правя, за да подсигуря мозъка си“ – казва Перминдър Сачдев, един от авторите на проучването. „Това изследване стига донякъде в отговора на въпроса, макар че предстои още много допълнителна работа.“ 

Източник: PsyBlog