Много хора не осъзнават, че си имат работа с емоционален насилник – той крие истинската си същност и често е в състояние да убеди останалите, че не желае да навреди на никого. Психолозите са събрали някои общи факти, които ясно показват, че даден човек може да бъде основен източник на емоционално насилие.

Емоционалното насилие не трябва да се подценява. То включва "...словесно нападение, доминиране, контрол, изолация, осмиване или използването на интимна информация с цел унижение“, казват от Националната медицинска библиотека на САЩ.

По-долу ще ви представим осем типа поведение на човек, който използва техники за емоционално насилие.

„Единственият човек, който заслужава специално място в живота ви, е някой, който никога не ви е карал да се чувствате като опция в техния.” ― Шанън Л. Олдър

Газлайтинг или „затъмняване“

Терминът идва от филмa "Gaslight" и неговите адаптации от 1940 г. и 1944 г., в които се разказва за съпруг, систематично манипулиращ съпругата си, за да я накара да се почувства луда. Днес често се използва, за да опише поведение, което по същество е манипулативно.

Затъмняването (газлайтинг) е форма на емоционално насилие, което бавно подкопава способността ви да правите преценки. По същество един "затъмнител" извърта негативните, вредни или разрушителни думи и действия в своя полза, отклонявайки вината от злоупотребата си, като насочва пръста си към вас. Това често ви кара да се чувствате "прекалено чувствителни", "параноични", "психически нестабилни", "глупави", "безпомощни" и предизвиква много други усещания, които водят до това да се съмнявате в себе си.

Обикновено усвоявано от психопатични, социопатични и нарцистични личности, затъмняването има тенденция да ви яде бавно отвътре, докато не осъзнаете, че е останала само черупката на човека, който сте били преди това.

Ревност

Не всеки, който ревнува, е емоционален насилник. Въпреки това не може да се изключи и тази възможност. Такъв човек ще проявява явни и агресивни изблици на ревност. Ще ви ревнува от приятели, семейство, колеги или въобще с всеки, с когото общувате. Ако партньорът на емоционалния насилник прояви някакво внимание към някого, последният ще бъде изпълнен с ярост.

Постоянно проверяване

Човек, който е емоционален насилник, ще използва всичко по силите си, за да е наясно с всяка стъпка на партньора си. Постоянно ще изпраща текстови съобщения и ще му се обажда, за да получава актуална информация за местоположението му. Емоционалният насилник ще бъде изключително разочарован и в случаите, когато неговият любим или любима отиде някъде, без да поиска разрешението му или без да го уведоми. Това е ясен знак, че този тип хора са емоционални насилници.

Унижение

Вербалното унижение на някого е форма на емоционално насилие. Човек, който прави това, е склонен да прибягва до него публично и ще се увери, че е поднесено по такъв начин, че може да се оправдае и като шега. Но вредата, която нанася, не е такава. Това поведение е показателно за една видимо по-зловеща форма на емоционално насилие. Ако даден човек не взима предвид думите на партньора си, който ясно показва, че подобно поведение му предизвиква дискомфорт, това е ясен знак, че си имате работа с емоционален насилник.

Провокиране на кавги

Ако някой има чувството, че постоянно се движи по тънък и напукан лед около партньора си, има причини за притеснение. Човек, който злоупотребява емоционално с околните, винаги ще търси причина за кавга. Кавга, чиято цел никога не е да бъде спечелена. Такъв човек ще знае как да манипулира аргументите, за да изглежда пред останалите като жертва. Той също така е убеден, че другият човек трябва да се извини, дори и да не е направил нищо лошо.

Резки промени в настроението

След поредния рунд на вербално или емоционално насилие насилниците често се извиняват и се опитват да успокоят партньорите си. Тези хора имат изключително променливо настроение, което се променя постоянно. Един ден те тормозят партньора си, а на другия се опитват да поведението си с доброта.

"Черно-бяло" мислене

Ако не сте на тяхна страна, значи сте против тях. Емоционалните насилници притежават така нареченото "черно-бяло мислене". Неутралните отговори често се класифицират като откровено враждебни. Ако партньорът им не ги хвали активно, това трябва да означава, че ги мрази. Подобно нещо може да доведе до много бурни и объркващи отношения за партньора. Ако някой не е в състояние да подходи към ситуацията с компромис, има голяма вероятност той да е емоционален насилник.

Отказ от привързаност като наказание

Когато сте във връзка, привързаността е начинът, по който се свързвате с партньора си. Емоционалните насилници обаче ще използват тази привързаност, за да получат това, което искат. Ако партньорите им демонстрират самостоятелност или не се държат по начина, по който искат, те ще започнат да се държат студено с тях. Тези хора ще крият любовта и привързаността от любимите си, за да ги манипулират, което в един момент довежда до неминуемо до съзависимост.

Заключение

Емоционалните насилници се опитват да изкривяват реалността. „Когато човек бива емоционално малтретиран дълго време, той развива тревожност, посттравматично стресово разстройство, депресия, потиснато сексуално желание, хронична болка или други физически симптоми", казва лицензираният семеен терапевт Дарлийн Лансър.

За щастие, когато хората умеят да разпознават поведението на емоционалния насилник, те ще могат да се измъкнат по-лесно от връзката си с него. Винаги има начин да си тръгнете от такъв човек, така трябва да сте подготвени, че един ден може да се попаднете в подобна ситуация. След като се освободите от връзката с емоционален насилник, потърсете подкрепата на вашите приятели и роднини. И не забравяйте - жертвата няма вина за насилието.