Близо половината от дългите междуконтинентални полети през големите летища на планетата може да бъдат сериозно затруднени от промените в климата. Повишаването на температурите може да причини значителни проблеми на авиоиндустрията в особено горещите дни. В тези дни на полетите се налагат ограничения в теглото. За повечето от летищата броят на дните с ограничение в теглото ще се увеличи от 10 до цели 50 дни до 2080 година. Най-големите промени ще бъдат изпитани от летищата в горещите региони на планетата, на високи надморски височини и с къси писти.

Такива летища са тези в Бангкок, Дубай, Маями, Лос Анджелис, Финикс, Денвър, Вашингтон и Ла Гуардия в Ню Йорк. В някои изключително екстремни случаи самолетите не могат дори да излетят. Така например, ако температурата е 49 градуса по Целзий, местните самолети не могат да излетят, защото са тествани до температури до 47,8 градуса по Целзий.

За да излети един самолет, силата, която го повдига, трябва да бъде по-голяма от силата на теглото на самолета. А топлият въздух има по-ниска подемна сила, защото е по-разреден и реално има “по-малко молекули въздух, от които самолетът да се оттласне”, обяснява Радли Хортън от Американските Аеролинии.

Източник: Science Alert