Мрачните прогнози за изменението на климата предвиждат бурни времена, в които нажежените морета поглъщат сушата. В древното минало на Земята обаче отстъпващите води са предизвикали различен вид ад.

Гигантско засушаване преди повече от 5 милиона години е изпарило почти напълно Средиземно море. Сега учени смятат, че това е довело до извънредна вулканична активност в региона.

Този епизод, известен като Месински солен пик или Месинска криза се случил в момента, в който Средиземно море е било откъснато от Атлантическия океан. Без свеж приток на вода целият морски басейн пресъхва в рамките на хиляда години.

Според научния екип от Женевския университет (UNIGE) в Швейцария, това масивно изсушаване е свързано с повишената вулканична активност в района. Промяната в нивото на моретата води до промени в налягането в дълбочина и има ефект върху производството на магма, смята геологът Пиетро Стернай.

По време на Месинския пик вулканичната активност се е увеличила повече от два пъти от очакваното за региона в този период. Отслабването на налягането според учените е предизвикало т.нар. „литосферно разтоварване“ в резултат на бързото олекване, предизвикано от изпаряването на водата.