Японският луноход „Резилиънс“ се е разбил при опит за кацане на Луната
Японската компания "айСпейс" претърпя нов неуспех с лунохода си "Резилиънс", който вероятно се е разбил при кацане на Луната въпреки високите очаквания и значимите инвестиции.
Японската частна компания ispace обяви, че безпилотният ѝ луноход „Резилиънс“ най-вероятно се е разбил при опита си за кацане на Луната в петък. Това е втори пореден неуспех за базираната в Токио компания след неуспешната мисия през 2023 г., предадоха международните агенции.
Надпревара с глобален мащаб
"АйСпейс" се надяваше да се нареди до американските компании Intuitive Machines и Firefly Aerospace, които вече постигнаха успешни търговски кацания на Луната. Конкуренцията в тази сфера се засилва от държавните мисии на Китай и Индия, които също търсят лидерство в новата космическа надпревара.
Какво се обърка този път?
По данни на компанията, луноходът „Резилиънс“ е имал проблеми с измерването на разстоянието до повърхността, което е довело до недостатъчно забавяне при спускането. Това най-вероятно е причината за катастрофата.
„Възможни са различни сценарии – от софтуерен или хардуерен проблем до повреда в двигателната система или сензорите“, поясни Рио Уджии, главен технологичен директор на ispace.
Компанията все още не е установила контакт с апарата.
Финансова устойчивост въпреки неуспеха
Финансовият директор Джумпей Нозаки увери, че компанията не е изправена пред непосредствени финансови затруднения, благодарение на постоянната подкрепа от инвеститорите.
Ценен товар и амбициозни планове
Мисията „Резилиънс“ трябваше да достави луксембургски четириколесен роувър и пет други полезни товара на стойност 16 милиона щатски долара. Сред тях бяха научни инструменти, създадени от японски компании и тайвански университет.
Целта на мисията беше равнина на около 900 км от северния лунен полюс. При успешно кацане, апаратът и роувърът щяха да извършат 14-дневна изследователска програма, включваща събиране на реголит и анализ на финозърнест материал, като част от съвместна дейност с НАСА.
Япония не се отказва от Луната
През 2023 г. Япония се нареди сред малкото държави, постигнали меко кацане на Луната чрез спускаемия апарат SLIM, изпратен от националната агенция JAXA.
Освен това японското правителство сключи споразумение с НАСА, което предвижда участие на японски астронавти в програмата „Артемида“, както и подпомагане на частни компании, включително ispace, в развитието на лунната инфраструктура.
„Очакванията към айСпейс не са се променили“, коментира японският премиер Шигеру Ишиба в публикация в социалната мрежа X.