От време на време земните небеса биват озарявани от „синя суперлуна“. Това е красива гледка, която не бихте искали да пропускате, защото следващия път, когато ще има подобен феномен, ще бъде чак през 2032 г.

Ако обаче очаквате оцветена в синьо Луна, ще останете разочаровани. Въпреки името си земният спътник няма да бъде лазурен или лазурносин.

Всъщност не е съвсем ясно как се я появил този термин. Изглежда, че преди векове той е бил използван за описание на невъзможно събитие, нещо от типа на "ако прасетата летят".

Какво всъщност е синя Луна?

След изригване на вулкан през XIX в. обаче небето наистина е придобило странен синкав цвят. В разговорната реч "синя Луна" започва да се нарича рядко събитие, което се случва само от време на време.

Днес, от гледна точка на астрономията, синята Луна е, когато в един и същи се сезон паднат четири, а не три пълнолуния както обикновено. Напоследък с този термин се обозначава и второто пълнолуние в календарния месец.

Суперлуна пък е моментът, в който най-близкото приближаване на Луната до Земята в рамките на една орбита съвпада с нова или пълна фаза.

Ако и двата фактора се случат едновременно, това се нарича "суперсиня Луна" или "синя суперлуна".

През август ни очакват две суперлуни

От четирите суперлуни, които наблюдаваме през 2023 г., август е домакин на две от тях.

Първата ще изгрее на първия ден от месеца и ще изглежда с около 7,1% по-голяма и с близо 15,6% по-светла от средното пълнолуние.

Ако нямате възможност да излезете навън и да я видите, италианският астроном Джанлука Маси ще осигури пряко предаване по интернет на изгрева на Луната над Колизеума в Рим като част от своя проект "Виртуален телескоп".

"Моите планове са да уловя тази красота... надявам се да предам емоцията на шоуто на нашите зрители", каза Маси пред PBS.

Дори да се случи да пропуснете днешната суперлуна, няма да ви се наложи да чакате дълго за друга.

Вторият ще наблюдаваме само 28 дни по-късно, на 31 август. Тя ще бъде с 0,1 процента по-голяма и по-ярка от предшественика си.

Според Фермерския алманах, който от векове следи движението на Луната, тази конкретна синя Луна ще бъде "най-близката, най-голямата и най-ярката пълна суперлуна през 2023 г.".

Въпреки че нито една от тези Луни няма да изглежда синя, те може да изглеждат леко оранжеви.

Това е така, защото пълните луни през август обикновено се приближават Земята по-ниско на хоризонта. Подобно на залеза, това означава, че по-късите дължини на вълните на светлината, като например синята, намаляват, тъй като се разпръскват в атмосферата, оставяйки по-дългите, като червената и оранжевата, да проблясват.

Малко история

За последен път подобна синя суперлуна е озарявала небето ни през 2018 г., преди цели пет години, и тогава тя е била дори по-червена от обикновено.

Технически погледнато, това беше "суперсиня кървава Луна", защото не само беше втората суперлуна за месеца, но и се случи по време на пълно слънчево затъмнение, когато сянката на Земята напълно покриваше съседния ни спътник.

Това придаде на Луната голям, ярък и червеникав вид, както може да се види във видеото по-долу. Следващия път, когато това ще се случи, ще бъде на 31 януари 2037 г.

Дотогава ще трябва да се задоволим с две оранжево-сини супер луни - една през този август и друга през август 2032 г.

Източник: Science Alert