С помощта на сателитни проследяващи устройства учени успяха да локализират младите морски костенурки в един от най-важните периоди от живота им, съобщава Асошиейтед прес.

"Имахме огромни пропуски в данните за ранните етапи на морските костенурки. Тази част от дългия им живот до голяма степен оставаше загадка", споделя д-р Кейт Мансфийлд от Университета на Централна Флорида.

Какво се случва през "изгубените години"?

В продължение на десетилетия учените се опитват да разберат какво се случва през т.нар. "изгубени години" – периода между напускането на плажа от новоизлюпените костенурки и завръщането им на брега като почти пораснали индивиди. Този етап може да продължи от една до десет години.

Настоящото изследване, публикувано в Proceedings of the Royal Society B, хвърля светлина върху този загадъчен период.

Методът на проучване

Повече от десетилетие д-р Мансфийлд и екипът ѝ прикрепят миниатюрни GPS устройства към черупките на млади диви костенурки. Учените използват малки лодки, за да откриват екземпляри сред водораслите в Мексиканския залив, като в крайна сметка маркират 114 костенурки, включително и застрашени зелени морски костенурки.

Въпреки че GPS устройствата се губят с времето, тъй като външната част на черупките се обновява по време на бързия растеж на костенурките, те остават достатъчно дълго, за да предадат ценни данни за местоположението им. "Тези устройства ни позволиха да получим уникални прозрения за поведението на младите костенурки", обяснява Катрина Филипс, член на изследователския екип.

Океанските течения или активно плуване?

Новите открития оборват дългогодишното схващане, че младите костенурки просто се носят по течението. Оказва се, че те активно плуват и вземат самостоятелни решения за движението си в океана.

За да потвърдят това, учените сравняват данните от GPS устройствата с траекториите на шамандури, пуснати във водата по същото време. Докато над половината от буйовете са изтласкани обратно към брега, костенурките остават в открито море.

"Тези малки същества всъщност сами решават къде да отидат и какви зони да избягват", коментира екологът Брайън Уолъс.

Разнообразни маршрути и адаптивност

Проследяването показва и значителна променливост в маршрутите на младите костенурки. Те се движат както между водите на континенталния шелф, така и в открития океан, което е неочаквано за учените.

Освен предизвикателството да открият костенурките, учените разработват специални, слънчево захранвани GPS устройства, които да се закрепват за черупките им и да издържат достатъчно дълго, за да предават ценни данни.

Значение на откритието

Тези нови данни дават на биолозите по-добра представа за това как младите морски костенурки използват Мексиканския залив – ключов регион за оцеляването на четири застрашени вида. Разбирането на техните навици и миграционни маршрути е от решаващо значение за усилията за опазване на тези забележителни морски създания.