Джонатан – костенурката, която през 2022 г. разби официално рекордите на Гинес и се превърна в най-старата, позната на човечеството – навърши официално 190 години.

На базата на фотографски данни изследователите приемат, че животното се е излюпило през 1832 г., но чак през ноември тази година то вече се сдоби и с рождена дата.

Рожденият ден на Джонатан е обявен за 4 декември 1832 г. от губернатора на британската отвъдморска територия Найджъл Филипс, съобщава Guardian. Той е отпразнуван с тридневно парти в дома му на остров Света Елена в южната част на Атлантическия океан и, по дяволите, това е парти, на което бихме искали да бъдем поканени!

На тържеството, което се проведе в дома на губернатора, бяха поканени както влечуги, така и местни жители, а Джонатан получи и торта, подходяща за консумация от костенурки. Безспорно заслужена почит към едно същество, което едновременно е и най-старото животно на света, и най-старата костенурка, регистрирана от човека.

Джонатан, сейшелска гигантска костенурка (Aldabrachelys gigantea hololissa), грабна короната от ноктите на Ту'и Малила, лъчиста костенурка, която почина на 188-годишна възраст през 1965 г. Технически погледнато, официалната му рекордна титла е най-старият хелониан - разред черупчести влечуги, който включва всички морски и сухоземни костенурки.

Не разполагаме с никакви официални документи, които да подпомогнат определянето на възрастта му. Ето защо тя е изчислена въз основа на стара снимка, която показва кога Джонатан е бил преместен от Сейшелските острови на Света Елена. На нея костенурката изглежда напълно зряла и вероятно е на поне 50 години, което означава, че най-вероятно е родена през 1832 г.

Джонатан и днес продължава да пасе на територията на резиденцията на управителя на Света Елена, където прекарва златните си години заедно с три други гигантски костенурки – Дейвид, Ема и Фред.

Нека за момент да си представим колко стар всъщност е Джонатан. Той е младок, когато е направена първата снимка на човек през 1838 г., и голям възрастен по време на първото телефонно обаждане през 1876 г. Преживял е цели 39 президента на САЩ и е роден преди кралица Виктория да заеме британския трон.

Всъщност Джонатан пропуска съвсем за малко Наполеон, който е живял в изгнание на Света Елена след разгрома му от британците при битката при Ватерло през 1815 г. Наполеон остава на острова до смъртта си през 1821 г. – едва 11 години, преди Джонатан да се роди, и 61 години преди да пристигне на Света Елена.

Като цяло Джонатан води доста приятен живот в дома на управителя на тропическия остров, но възрастта малко по малко започва да оказва своето влияние. Днес той е сляп и няма обоняние. Ето защо неговият ветеринар Джо Холинс го храни собственоръчно всяка седмица. Слухът му обаче е отличен.

Въпреки възрастта си Джонатан не е изгубил своята искрица. Той „все още има добро либидо и често се чифтосва с Ема, понякога и с Фред“, разкрива Холинс.

„Обича банани, но те имат навика да се залепват по устата му. Сърцевините на марулите, макар и не особено питателни, са му любимите.“

Наслаждавай се на последните години от живота си, Джонатан. Заслужил си си го.

Източник: IFLScience