Световните рекорди на Гинес ще проверят на колко години в действителност е бил Боби - най-старото куче в света, починало наскоро, след породилия се скептицизъм относно това дали португалският мастиф наистина е доживял 31 години, пише в. "Гардиън".

Смъртта на Боби на 31-годишна възраст влезе в историята, тъй като никое куче досега не е достигало подобна възраст.

Скоро обаче възхищението премина в скептицизъм, след като ветеринари се запитаха дали е биологично възможно едно куче да доживее еквивалента на 200 човешки години.

В отговор от Световните рекорди на Гинес казаха, че разследват дали твърдението, че португалският мастиф е доживял 31 години и 165 дни, отговаря на истината, пише БТА. Наред с широкото медийно отразяване на тайните на дълголетието на Боби, в интернет усилено се разглеждат негови снимки от 1999 г., на които лапите му са с различен цвят от тези на кучето, починало в Португалия на 21 октомври. 

Ветеринарните лекари изразиха и други съмнения: въпреки че възрастта му е била регистрирана в националната база данни за домашни любимци, тя обикновено се основава на твърденията на собствениците. Освен това генетичните тестове, които са му били направени, само са потвърдили, че кучето е старо, а не точната му възраст.

Впоследствие говорител на Световните рекорди на Гинес каза пред "Гардиън", че са наясно с възникналите въпроси около възрастта на Боби и ги изясняват.

Ветеринарният лекар и член на съвета на британския Кралски колеж на ветеринарните хирурзи Дани Чеймбърс каза пред изданието, че нито един от колегите му ветеринари не вярва, Боби наистина да е бил на 31 години. "Това е равносилно на твърдението, че човек може да доживее над 200 години, което, като се имат предвид съвременните ни медицински възможности, е напълно неправдоподобно", отбелязва Чеймбърс.

Според ветеринаря извънредните твърдения изискват извънредни доказателства, а в случая не са представени никакви конкретни свидетелства, удостоверяващи възрастта на кучето.

"Нашата професия е научно обоснована, така че, за да може Книгата на рекордите на Гинес да запази авторитета и доверието си в очите на ветеринарните специалисти, наистина трябва да публикува неопровержими доказателства", допълва Чеймбърс. 

Ветеринарят казва още, че случаят с Боби е бил взет под внимание от фанатиците, които се борят срещу храната за домашни любимци и отдавна водят кампания, твърдейки, че тя убива домашните любимци. Според тях суровото хранене е по-здравословно, тъй като мастифът е живял с човешка храна.

Чеймбърс разказва, че в практиката си понякога е виждал кучета, които достигат до късна тийнейджърска възраст. Те обаче обикновено са от по-дребни породи и не са с наднормено тегло, за разлика от Боби, поради което е още по-изненадващо, че той е живял почти три пъти по-дълго от средното.

Ветеринарните лекари често се сблъскват с факта, че собствениците не са сигурни в точната възраст на кучето си, което означава, че  възрастта в зравните картони може да бъде неточна. 

Въпреки всичко Андрю Найт, почетен професор по ветеринарна медицина, отбелязва, че в историята е имало и други много стари кучета.

Според него ще е от полза да се сравни Боби с пет до десет други най-стари кучета, за да се види в каква степен може да става въпрос за изолиран случай. За да има смисъл обаче от това упражнение, трябва да има сериозни доказателства за възрастта на всички тези кучета.

Боби отне короната на най-старото куче в света от чихуахуа на име Спайк от Охайо, починало на 23 години и седем дни през 2022 г. Най-старото куче, чиято възраст е документирана, е австралийската овчарка Блуи, евтаназирана заради тежко заболяване през 1939 г. на 29 години и пет месеца.

Според семейство Коста, собствениците на Боби, в родословието му има добри гени - майка му е доживяла до 18-годишна възраст, докато друго куче от семейството е починало на 22 години.

Леонел Коста е на осем години, когато спасява Боби от умъртвяване от родителите си, които смятат, че имат твърде много животни. Коста и братята му държат кучето в тайна, докато то не е разкрито, след което му е позволено да стане част от семейството.

През целия си живот Боби е живял в село Конкейрос, близо до западното крайбрежие на Португалия. Коста обяснява дълголетието на питомеца си с начина му на хранене и разходките в спокойна среда без повод.

Средната продължителност на живота на португалските мастифи е между 12 и 14 години.