Не е лесно да се разграничат играта и кавгата при котките: те се боричкат и си разменят удари за удоволствие, но вокализацията и дългите паузи означават, че играта е загрубяла, предаде Франс прес, позовавайки се на ново изследване, публикувано в "Сайънтифик рипортс". 

"Изглежда има размита граница между агресията при игра и агресията при битка", отбелязват неговите автори.

Темата е добре позната на всеки стопанин, който има поне две котки. Изследването може да помогне да бъдат откривани на ранен етап признаците за напрежение между котките. 

Ноема Кмецова от Словашкия ветеринарен университет в Кошице и колегите й са направили поведенческо проучване въз основа на видеоклипове, получени от интернет и от собствениците на малка котка. 

След като са идентифицирали и са описали подробно шест категории на лесно забележимо поведение, включително боричкане, преследване и вокализация, изследователите са запазили видеоклиповете на 105 взаимодействия между две котки, или общо 210 котки.

Въз основа на тези взаимодействия те са обособили три групи с помощта на алгоритъм и мнението на експерти. Почти половината (40 процента) от котките са разглеждани като играещи, а една трета (32 процента) - като биещи се. За останалите 28 процента се смята, че са в "междинно" състояние, т.е. включващо както игриви, така и агресивни пози.

Измежду трите категорията на биещите се котки е най-недвусмислена. Тя съчетава вокализации - "особено важни" за разграничаване на това поведение от играта, и преследвания. Също така се наблюдават фази, редуващи взаимодействие с дълга пауза, по време на която животното може например да заеме подчинена или заплашителна поза, като козината му настръхне, пише БТА. Категорията на играещите котки също е недвусмислена, с "чести и продължителни епизоди на боричкане". Това е физическа близост, която животното предпочита да избягва, когато е в конфронтация и противниците се преценяват предпазливо. Друга специфична за играта характеристика е възможността за смяна на ролите, например когато едното от животните приеме господството на другото, оставяйки го да се покатери върху него.
       
Междинната категория се характеризира с продължително взаимодействие между животните с много широк диапазон - от игра до пози на агресия или имитиране на възпроизвеждане. Една от характеристиките, които отличават тази категория от другите две, е едностранното поведение. Например, първата котка удря с лапа, съска и след това гони втората, без да предизвиква реакция.

В тази група паузата може да е средство, чрез което котката да прецени намерението на партньора си да продължи играта и така да намали риска тя да премине в битка. Според изследователите "колкото по-реципрочно е взаимодействието без антагонизъм, толкова по-близко е то до типичното взаимодействие на социална игра".

Изследването, което не взема предвид по-фините поведенчески знаци, като движението на ушите или опашката, насърчава стопаните на котки да обръщат внимание на физическата близост на домашните си любимци. То предупреждава, че ако сигналите за принадлежност към една и съща социална група са двусмислени, като например котки, които спят близо една до друга, но без физически контакт, това предполага напрежение във взаимоотношенията им и те следва да бъдат наблюдавани.