Чувството за ориентация на земните пчели съперничи с това на хората
Земните пчели имат голям капацитет за навигация, въпреки малкия размер на мозъка си, съобщи Физ. орг., позовавайки се на публикация в сп. "Протоколи на Американската академия на науките".
Това показват резултатите от ново изследване на учени от университета на Лунд, Швеция.
Откритието може да е от полза за разработването на роботи за навигация в кризисни ситуации, когато глобалната система за позициониране (GPS) не работи.
Според изследването земните пчели са способни да се ориентират толкова добре, колкото и гръбначните животни, а в някои отношения чувството им за ориентация превъзхожда това на хората.
Изследователите са установили, че тези насекоми могат да съхраняват няколко пространствени спомена в мозъка си, които да използват при нужда.
Способността на земните за навигация се основава на постоянното следене на посоката и разстоянието по време на летене. Използвайки тази информация, насекомите могат да съхраняват своя навигационен опит в дългосрочната си памет. Тази способност им позволява да летят право към дома след дълги и трудни за навигация пътувания.
Резултатите от изследването могат да вдъхновят технологични приложения, например в роботиката.
Начинът, по който пчелите обработват географска информация, например може да е от полза за автономни роботи за навигация, които трябва да работят без GPS сателити. Роботите с такава способност могат да бъдат много ценни в мисии за търсене и спасяване в кризисни ситуации като земетресения, във военни зони или в пещери, където сателитните сигнали могат да бъдат трудни за използване.
Авторите на изследването смятат също, че то е от интерес и по отношение на начина, по който гледаме на животните, тъй като показва, че насекомите могат да извършват сложна навигация като хората, въпреки малките си мозъци и сравнително ограничените си когнитивни способности.