Днес, близо 90 години, след като умира и последният тасманийски вълк на Земята, австралийски учени от Мерлбърнския университет ще се опитат да съживят това изчезнало двуутробно животинче.

Смята се, че тасманийският вълк изчезва през 1936 г., когато Бенджамин – последният потвърден представител на този вид – умира в плен в зоологическата градина Хобърт.

Впоследствие обаче хора продължават да засичат представители на тасманийския вълк и мнозина се надяват, че видът все още не е изчезнал напълно (и по-странни неща са се случвали досега – така например тази гигантска костенурка бе открита на остров Галапагос през 2019 г. – близо 113 години след последната среща на човечеството с нея).

През септември 2019 г. Тасманийският департамент за първични индустрии, паркове, води и околна среда издаде документ, в който са описани 8 възможни (но непотвърдени) засичания на тасманийския вълк за предишните 3 години. Групата Thylacine Awarness дори вярва, че животното все още броди из континента Австралия.

До момента обаче единствените доказателства са периодичните неясни кадри. Според едно проучване през 2017 г. шансовете животното все още да е живо са 1,6 трилиона към 1. Друго от 2018 г. пък смята, че тези цифри са доста преувеличени, но се съгласява с твърдението, че тасманийският вълк най-вероятно е изчезнал. И все пак допълва, че „съществуват достатъчно елементи на несигурност, които поне да държат този въпрос отворен, макар и вероятността да е малка“.

Въпреки че се среща в Тасмания до 30-те години на миналия век, специалисти смятат, че видът е изтребен от континента Австралия преди около 3000 години.

Междувременно учени секвенираха генома на животното и именно с него екипът от Мелбърнския университет се надява, да го „върне към живот“. Лабораторията е получила дарение на стойност 5 млн. долара, които да подпомогнат начинанието ѝ.

Учените смятат, че ако успеят, това ще е полезно не само за самия вид, но и за цели екосистеми.

Източник: IFLScience