По своята ценност тази популярна напитка е сравнима със златото. Доказано е, че турското кафе понижава риска от инфаркт и предотвратява развитието на диабет и онкологични заболявания. Мелиса Караташ, диетолог в болница „Медикал Парк“ в град Орду, подчертава, че кафето има профилактично действие срещу множество заболявания и добавя, че турското кафе трябва да се пие сутрин след закуска заедно с утайката. Напомняйки, че пиенето на турско кафе започва с откритието на кофеина в Османската империя през 1554 г., Караташ продължава: „Турското кафе е неизменна част от нашата култура. То е толкова ценно за здравето, че може да бъде сравнено със злато. Особено ако има гъста утайка. Турската дума за закуска „кахвалтъ“ означава „преди кафе“ – тоест храната, която се консумира преди пиенето на кафе. Утринното кафе се явява панацея за всички беди и е изключително полезен навик. Заради силните антиоксиданти в състава си, то има антикарциногенен ефект. Клиничните изследвания на различни видове рак показват, че употребата на кафе е свързана с профилактиката на риска от рак на пикочния мехур, на гърдата, на ларинкса, на дебелото черво, на хранопровода, на маточната лигавица, на задстомашната жлеза, на простатата и на кръвта. Като цяло при хората, които пият по три-четири чаши кафе с кофеин на ден, рискът от онкологично заболяване е по-нисък с 3%.“

Редовната консумация на кафе намалява и натрупването на калций в кръвоносните съдове, казва още диетологът и отбелязва: „По този начин понижаваме риска от развитието на сърдечни заболявания. Хората, които пият по-често кафе, значително увеличават нивото на „добрия“ холестерол. Установено е, че редовната му употреба от индивиди с т.нар. отрицателна корелация към хронични болести оказва полезно действие на съдовете благодарение на високото му съдържание на витамини и полифенолни съединения. Ето защо препоръчваме на болните от сърце да пият кафе."

Като изтъква, че кафето допринася за понижаване на триглицеридите в кръвта, Мелиса Караташ допълва: „Установено е, че антиоксидантите в кафето подобряват метаболизма на глюкозата и чувствителността към инсулин. Ако изпивате две-три чаши натурално кафе на ден, предотвратявате повишаването на кръвната захар и намалявате риска от развитие на диабет с 25-50%.“

Диетологът подчертава, че консумацията на кафе повишава температурата и увеличава скоростта на обмяната на веществата с 10%. „Кафето притъпява чувството за глад и допринася за изгарянето на мазнините. Съветът ми към тези, които спортуват, за да натрупат мускули, е преди тренировка да пият кафе с високо съдържание на кофеин. А на онези, които искат да се заредят с тонус и енергия за деня, препоръчвам да изпиват чашка турско кафе с утайката всяка сутрин след закуска. Хората със сърдечни заболявания, остеопороза, мигрена, желязодефицитна анемия и язва непременно трябва да се консултират със специалист, преди да започнат да консумират кафе“.