В САЩ започва разследване на компанията „Нюралинк“ на Илон Мъск
Американските федерални власти започнаха разследване на компанията „Нюралинк“, собственост на предприемача Илон Мъск, съобщава Ройтерс. Според източници на агенцията причината за действията на компетентните органи са доклади за експерименти с животни.
Според агенцията разследването е предприето от Службата на генералния инспектор на Министерството на земеделието на САЩ. То е в отговор на оплаквания от служители на компанията за нарушения на американското законодателство, което регулира опитите с животни.
Службата се е запознала с няколко десетки документи на компанията и е разговаряла с 20 бивши и настоящи служители на „Нюралинк“. Според интервюираните тестовете са извършени набързо, причинявайки ненужни страдания и смърт на животни, включително поради желанието на Мъск да ускори разработването на новите медицински продукти, пише БТА. Около 1500 животни са умрели по време на експериментите от 2018 г. насам, включително над 280 овце, прасета и маймуни. Освен тях на експерименти са били подложени мишки и плъхове. Предполага се, че компанията на Мъск не води стриктна отчетност на унищожените животни.
Стартъпът „Нюралинк“ е създаден от Мъск през юли 2016 г., за да обедини усилията на водещи експерти в разработването на невронни интерфейси. Целта е създаването на роботи, които позволяват имплантиране на почти неограничен брой електроди в мозъка в напълно автоматичен режим. В дългосрочен план такива невронни интерфейси ще позволят на човек да се противопостави на изкуствения интелект. Те също така ще помогнат на хората да се научат как директно да управляват компютър, използвайки силата на мисълта.
През февруари 2021 г. „Нюралинк“ проведе изследване на чипа върху маймуни. Според компанията контактът с чипа е през „айФон“. Експертите са изследвали и дешифрирали връзката на невронната активност с определени действия, което им е позволило да възпроизведат обратната връзка. Така маймуна била научена да движи курсора на екрана без помощта на джойстик.