Ново проучване, публикувано в Diabetologia и обхванало 3000 германци на възраст между 35 и 65 години, откри връзка между ниския ръст и увеличения риск от диабет тип 2.

По-високият с 10 сантиметра ръст се изразява в средно 41% по-малък риск от диабет за мъжете и 33% по-малка вероятност от диабет за жените.

Фактори като възраст, начин на живот, образователен ценз и обиколка на талията също са взети предвид.

По-високият риск при ниските хора вероятно е вследствие на по-голямото съдържание на мазнини в черния дроб, както и на по-лошия кардиометаболитен профил, смятат авторите на проучването д-р Клеменс Витенбехер и проф. Матиас Шулц от немския институт „Потсдам-Ребрюке“.

Заключенията са по-категорични за участниците с "нормално тегло", при които с 10 сантиметра по-високият ръст е свързан с 86% по-малък риск от диабет за мъжете и с 67% по-малка вероятност от диабет за жените.

През 2015 г. учени от университета на Нюкасъл доказаха, че смятаният за хронична болест диабет тип 2 може да бъде излекуван с отслабване. Те са наблюдавали 18 души със затлъстяване и диабет тип 2, претърпели стомашен байпас и поставени на диета с по 1200 килокалории дневно. Само след осем седмици те се избавили от тежкото заболяване. Пациентите били на възраст от 25 до 65 години. По време на изследването те отслабнали средно с 14 кг - около 13 процента от теглото им. В процеса те изгубили и 0,6 гр мазнини от панкреаса, което дало възможност на органа да отделя нормални нива инсулин.

Източник: Diabetologia (журналът на Европейската асоциация за изучаване на диабет).