Едномесечен световен експеримент показва свойството на водата да пренася и съхранява информация. Резултатите от проучването бяха представени от неговия автор – световноизвестният немски професор Серж Кернбах. Събитието беше част от 12-ата международна конференция „Физика, химия и биология на водата“, която събра на едно място едни от най-утвърдените учени и изследователи от цял свят.

През 2004 г. проф. Марк Грийнщайн и д-р Майкъл Шрайбман изготвят първото техническо оборудване за предаване на информационни копия. Само няколко години по-късно, през 2012 г., първият такъв технически център е създаден в Прага. През 2016 г. той е преместен в България и днес в него са инсталирани 60 различни информационни копия на биологично активни вещества, които могат да се пренасят автоматично чрез интернет връзка до всяка точка на света, след свързване с центъра.

От началото на проекта са проведени над 5000 клинични наблюдения на пациенти, приемали информационни копия на различни биологично активни вещества с цел подобряване на тяхното състояние. Положителен ефект се наблюдава в 91.2% от случаите, а странични ефекти не са регистрирани нито веднъж. 

„Основната цел на този експеримент е да демонстрира предаването на информационни копия (IC) на химични вещества от технически център в България до всяка точка на света чрез комуникационни линии – каза проф. Кернбах. – Водата има изключителни свойства, които човечеството тепърва се учи да използва.“

Технологията се развива от международното сдружение Фонд DST и иновативната компания Глобал Ай Си Технолоджис и е достъпна за всеки чрез специално създадена платформа.

Експериментът се осъществява в памет на френския имунолог Жак Бенвенист, който посвещава кариерата си на това да докаже, че водата „помни“ свойствата на последното разредено в нея вещество. Чрез експеримента екипът, работещ по него, възнамерява да предостави допълнителни доказателства, които потвърждават хипотезата на Бенвенист.

Gallery
Годишната конференция „Физика, химия и биология на водата“;
Gallery
Проф. Серж Кернбах, немски учен с изследователски интерес, фокусиран върху биологични и технологични колективни системи.